ЛОО “Лемківщина”

Львівська обласна організація Всеукраїнського товариства «Лемківщина» – громадська організація, яка об’єднує лемків та небайдужих людей, основним завданням якої є збереження, дослідження та популяризація лемківської історії, традицій та культури як невід’ємної складової української самобутності.

У період становлення незалежності товариство «Лемківщина» стояло біля витоків лемківського руху в Україні. Саме у Львові офіційно було створено першу лемківську організацію в Україні, яка згодом розрослася до рівня всеукраїнської структури товариства «Лемківщина». Крім цього “Лемківщина” була першою організацією з поміж інших суспільно-культурних товариств в Україні.

8 липня 1988 році у приміщенні Львівської обласної філармонії відбулися Установчі збори. Участь у них взяло 56 делегатів. Саметоді було прийнято рішення про заснування Суспільно-культурноготовариства «Лемківщина».

12 травня 1989 року було офіційно зареєстровано статут товариства. Засновниками «Лемківщини» стали п’ять організацій: Львівське обласне відділення українського фонду культури, Львівська обласна організація Спілки письменників України, Львівський музей народної архітектури і побуту «Шевченківський гай», Львівське обласне відділення товариства охорони пам’яток історії та культури, Львівське обласне відділення товариства «Україна».

Створенню товариству передувала віддана праця ініціативної групи у складі 21 особи.Серед них, зокрема, були Марія Байко, Іван Майчик, Еммануїл Мисько, Іван Красовський, Петро Когут, Василь Хомик, Іван Щерба, Ярослав Швягла, Степан Кищак, Василь Одрехівський та інші.

Першим головою було обрано Петра Когута, на період 2-річної каденції (1989-1990) якого випало вирішення чимало організаційних питань. Вперше після депортації на територію радянської України українська лемківська делегація офіційно відвідала Лемківську Ватру у Ждині (Польща).

Взимку 1990 року на I звітно-виборній конференції новим головою обрано професора Національного університету «Львівська політехніка» Ореста Чабана, який виконував свої обов’язки протягом двох наступних каденцій (1990-1994). У цей період ініціативу львівського товариства «Лемківщина» підхоплюють Івано-Франківськ і Тернопіль, створивши самостійні обласні осередки. Саме тоді було проведено Всеукраїнський лемківський конгрес та I Світовий конгрес лемків (сьогодні СФУЛО – Світова Федерація Українських Лемківських Об’єднань), які проходили у 1993 році у Львові.

З 1995 по 1997 роки обов’язки голови виконував Ілля Чулик, який передав свої повноваження майбутньому голові (2002-2007) СФУЛО професору Львівського національного університету імені Івана Франка Івану Щербі. Весь цей час товариство активно розвивається та структурно розростається: створюються нові районні осередки, а ряди «Лемківщини» поповняють нові члени.

У 1999 році новим головою «Лемківщини» обрано голову Самбірської районної організації Михайла Шпака, якого на посаді змінив Володимир Ропецький.

З 2011 року сьомим головою організації «Лемківщина» є дійсний член Академії будівництва України Степан Майкович, який заразом є членом Президії СФУЛО та колегії Всеукраїнського товариства «Лемківщина». Заступники організації – Мирослав Дмитрах, Ярослав Козак та Іван Радь.

Сьогодні до складу Львівського товариства «Лемківщина» входить Львівська міська організація, 10 районних осередків у Пустомитах, Городку, Бориславі, Дрогобичі, Золочеві, Самборі, Старому Самборі, Стрию, Трускавцю, Свіржі, а також колективними членами товариства є Самбірська громадська організація «Бощани» та Львівська обласна молодіжна громадська організація «Молода Лемківщина».

Серед традиційних щорічних заходів Львівської обласної організації ВУТ «Лемківщина» є проведення Львівського обласного фестивалю “Гомін Лемківшини” (смт. Зимна Вода), святкування «Лемківської Велії» (Святої вечері) у Львові, організація фестивалю «Пісні незабутого краю» у Городку, етнографічного фестивалю у Бориславі, Самборі і Старому Самборі, участь у «Лемківській Ватрі» у с.Ждиня (Польща), м.Монастириська (Тернопільська область), смт.Великий Березний (Закарпатська область), с.Переможне (Луганська область), с.Лютенські Будища (Полтавська область), фольклорно-етнографічному фестивалі «Кличе Зелена неділя» у с.Рівня (Івано-Франківська область), фестивалі української культури у Свиднику (Словаччина).

13 коментарі до ЛОО “Лемківщина”

 • Катерина Лемак висловився:

  Доброго дня. Якщо моя фамілія Лемак, чи можу я вступити до вашого товариства? Що для цього треба? Дякую за відповідь.

  • Taras
   Taras висловився:

   Христос Рождається

   Єдина вимога це походження з терен Лемківщини. Для цього Вам необхідно показати евакуаційний лист Ваших предків про переселення

 • Михайло Володимирович висловився:

  Є архівна довідка підтверджена державним архівом Львівської області. Що дід з його сім’єю був переселенийу 1945р з села Регетів Горлицького п-ту, Краківського воєводства(Польща) при переселенні мали майно.. Чи можна отримати якось карту поляка? І куди звертатися? Дякую за поміч!

 • маринка висловився:

  Які переваги членства у вашій організації і чим я можу бути вам корисною? Може ви організовуєте поїздки на території де жили переселенці?

  • Taras
   Taras висловився:

   Думаю варто говорити не про переваги, а про бажання бути членом спільноти. Поїздки на рідні місця проводяться членами товариства частіше за все самостійно перважано у літній період, або в часі якогось фестивалю. Регулярних поїздок в місця памяті не організовується. Товариство місце, де можна знайти односельчан

 • MartaKostikova висловився:

  Доброго дня. Хотілось би справді дізнатися чи можуть учасники бути корисні для товариства якимось чином.

  • Taras
   Taras висловився:

   Доброго дня. Дякую за питання. Така потреба є не постійною, а періодичною. Переважно в часі якихось наших заходів. Це залежить від того чим Ви займаєтесь чи де працюєте. Підходьте в товариство в понеділок та четвер 17:00-18:30 і зголошуйтесь, якщо маєте бажання.

 • MartaKostikova висловився:

  Дякую за відповідь. Нажаль не маю змоги так пізно бувати у Львові, але дуже хотілось б долучитися до нашої лемківської справи. Хочеться брати участь у всіх заходах, але знову ж, не завжди є така можливість і про більшість дізнаємося вже після проведення. Зокрема хотіла б запитати про розплрядок Богослужінь у Шевченківському гаю, і чи плануються якісь урочистості на Ольги чи Володимира?

  • Taras
   Taras висловився:

   Богослужіння у лемківській церкві у Львові відбуваються двічі на місяць, за правило у другу і четверту неділю місяця о 10:00. Додаткові урочистості відбуваються на великі релігійні свята і кермеш

 • Леся висловився:

  Доброго вечора у мене до вас є одне питання.Моя бабуся була переселенка і я б хотіла поїхати на її батьківщину з чоловіком і з своєю дочкою щоб показати їм звідки родом наша бабуся як я маю це зробити?Чи ваша організація сприяє в цьому?Дякую чекаю на відповідь.

  • Taras
   Taras висловився:

   Доброго вечора п.Лесю!

   Товариство не організовує цільових поїздок місцями предків. Частіше за все в часі поїздок на фестивалі або заходи на Лемківщині передбачається можливість відвідин рідних місць. Проте це відбувається переважно у літній період.

   Поміж тим вихідці з різних сіл самостійно періодично їздять у села своїх предків. Найкраще знайти односельчан-однодумців і спільно організувати таку поїздку. Можете спробувати розпитати у членів нашого товариства чи є серед них ваші односельчани. У понеділок та четвер з 17:00 до 19:00

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200