Автомобільна мандрівка Станіслава Лема по Лемківщині у 1961 році

Літню відпустку 1961 року всесвітньо відомий письменник-фантаст Станіслав Лем (1921-2006) та його дружина Барбара провели разом із сім’єю іншого відомого польського письменника Яна Юзефа Щепанського (1919-2003). Останній, як звично для себе, детально описав її у своєму щоденнику (вони були вперше видані у 2002 році). На цей момент Леми і Щепанські проживали у місцевості Кліни на околицях Кракова.

Лем біля одного із своїх автомобілів, якими так захоплювався

Це виглядало краще, ніж празькі та югославські вояжі, і не лише тому, що Щепанський був більшим оптимістом: навпаки, у його книжках ми знайдемо описи джуе неприємних поїздок. Ця до них неналежала. Про неї ми знаємо завдяки запису у щоденнику за 7 серпня 1961 року:

У п’ятницю 4-го ми виїхали вранці з Лемами автом у Бещади – через Сонч, Горлиці, Ясло, Сянік. Старий Сонч сповнений чарівності. Вулиці, порослі травою, тиша, старі будиночки гончарів і чинбарів. Крихітний музей, який обладнав якийсь місцевий колекціонер, монастир кларисок із прегарним амвоном, обплетеним золотими лозами дерева Єссеєвого. Ми також відвідали невеличкий замок у Шимбарку, геть-чисто спустошений, але цілий. Зберігся навіть туалет у наріжному еркері.

У Бечі ми оглянули колегіату та кам’яничку Кромера з чудово збереженим ренесансним інтер’єром.

За ЛІськом – уже бещадська екзотика. Спочатку прикра. Небдале, досить густе осадництво на теренах, неначе завойованих. Відчувається, що ця земля є свідком тривалого процесу кривд.

Поступово дедалі порожніше, дедалі гористіше й лісистіше. Ми таборували біля потоку неподалік Балигорода. Наступного дня доїхали до кінця асфальту за Ветлиною і вийшли на Ветлинську Полонину.

Чудова погода. Краєвид на розлоге гірське гніздо, цілковито безлюдне. Красиві лісисті долини, на вершинах величезні луки. Скільки сягає око – ні даху, ні диму.

На зворотньому шляху знову провал біля Балигорода на пишній надрічковій луці, що тремтить від голосів цвіркунів. Учора весь день поїздка в зворотньому напрямку. У Ропиці Долішній ми відвідали хлопчика, якого я збив авто. Він уже вдома. Нога в гіпсі, слава Богу, перелом минувся без ускладнень.

Орлінський В. Лем. Життя не з цієї землі.. – Львів: Човен, 2021. – с. 255-256

Довідка

Станіслав Лем сесвітньо відомий польський письменних-фантаст єврейського походження, який народився 12 вересня 1921 року у Львові у полонізованій сім’ї лікаря-офтальмолога Самуїла Лема (1879-1954) та Сабіни Волнер (1892-1979), яка була родом з Перемишля. До 1939 року, коли йому виповнилося 18 років, сім’я проживала у будинку на вулиці, яка має сьогодні назву Богдана Лепкого, 4. За час життя у Львові Лем навчався у 2-й львівській гімназії, що сьогодні має назву гімназія №8, а також у Львівському медичному інситуті, який не закінчив через війну. Про цей період свого життя у 1966 р. він описа в автобіографічній книзі “Високий Замок”.

У роки Другої світової війни з 1939 по 1945 роки разом із сім’єю пережив три окупації, а в роки німецької окупації загинули практично уся його родина. У 1945 р. він переїхав до Польської Народної Республіки, де оселився у Кракові, а згодом на околицях у селищі Кліни. Тут вперше Станіслав Лем почав писати, а у 1951 р. вийшов перший його роман “Астронавти”.

Серед його відомих творів “Магелланова хмара”, “Шпиталь преображення”, “Діалоги”, “Зоряні щоденники”, “Не прогайнований час”, “Вторгнення з Альдебарана”, “Едем”, “Соляріс” , “Повернення з зірок”, “Щоденник, знайдений у ванні”, “Сума технології”, “Кіберіада”, “Голо Господа”, “Катар”, “Огляд на місці”, “Фіаско” та інші.

Джерело: фрагмент з книги Войчеха Орлінського “Лем. Життя не з цієї землі” у перекладі на українську Андрія Павлишина, яку видавництво “Човен” видало у 2021 році до 100-ліття від народження Станіслава Лема

Зреферував текст Тарас Радь

Фото: Wyborcza.pl

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200