Гармонія і синтетизм Антонича. Реконструкція виступу на відкритті композиції “Привітання життя” у Львові 20 листопада 2016 р.

Данило Ільницький ділиться думками про Б. І. Антонича на відкритті композиції “Привітання життя”

Данило Ільницький ділиться думками про Б. І. Антонича на відкритті композиції “Привітання життя”

Цими днями минає рік від часу офіційного відкриття і освячення першого в Україні пам’ятника українському поетові, прозаїку, перекладачеві, літературознавцю та Великому лемку Богдану-Ігорю Антоничу (1909-1937). Мистецька композиції під назвою “Привітання життя” (таку назву мала його перша поетична збірка), що є втіленням авторського бачення творчості поета та його алегоричного образу.

Того холодного осіннього дня, 20 листопада 2016 року з-поміж інших промовців із розповіддю про поета виступив дослідник життя і творчості письменника Данило Ільницький. Пропонуємо вам для знайомства реконструкцію його виступу.

про вітальність поета

Коли сьогодні перебуваємо на відкритті мистецької композиції, присвяченої Богданові Ігореві Антоничу, то, певно, заново ставимо собі питання: хто такий Антонич? ким він є для нас, сучасних? яке його місце в історії української культури, літератури, мистецтва? чому він особливий і що єднає нас через ці вісім десятків років, що минули від часу його фізичної смерті? Відповіддю буде не лише усвідомлення того, що це один із найвидатніших, найяскравіших, найоригінальніших і найнесподіваніших українських поетів ХХ ст., вірші якого перекладено та видано майже 15‑ма мовами, а також літературний критик, есеїст, прозаїк, перекладач та інтелектуал, що запропонував оригінальні ідеї з теорії мистецтва. Відповіддю буде також те, що це один із найсвітліших духів посеред нас. Митець та людина, що любила життя – зі всіма його амбівалентностями та історичними зумовленостями. Поет, що не переставав бути дитиною у своєму захваті до життя. Літератор, який знав, що слово є не лише фіксацією думки, але й енергії. Саме тому працював не лише над стилістикою свого слова, але й над аурою свого мистецького організму.

про символічність місця та Святоюрську гору

Незважаючи на те, як кожен із нас сприйматиме запропоновану мистецьку композицію, місце, де вона стоїть, є символічним. Навпроти – будинок, в якому мешкав Богдан Ігор Антонич (це було помешкання його дядька з родиною). З вікон Антоничевої кімнати розгортався краєвид на Святоюрську гору – важливу точку на мапі його біографії (духовної, естетичної, інтелектуальної). Хоча Святоюрський комплекс Антонич не міг би оминути як письменник-львів’янин, те, що він бачив його кожного ранку на горі, не могло не мати додаткового значення. За 15‑20 хвилин нешвидкої ходи від Антоничевого будинку міститься залізничний вокзал, з якого він їздив до батьків у село Бортятин (тепер – Мостиського району Львівської області), останню точку служіння о. Василя Антонича, місце, де постав не один вірш. Тема залізниці невипадково з’являється в Антоничевому романі «На другому березі», адже продовжує його поетичні візії. Транзитний стан перебування у вагоні схожий до життя людини – підготовчого до більших мет і від того не менш прекрасного, адже є усвідомлення та очікування своєї станції прибуття – іншого берега, другого берега, яким можемо вважати інший вимір нашого життя. Хоча Антонич в міру екзистенційний, в міру меланхолійний, в міру інтелектуальний, головний його модус – гармонія. Гармонія, що сповняє всіх і все. У нього навіть смерть – «останній гармонії акорд». Пам’ятаймо про це, особливо у цьому місці, де зовсім недалеко – Антоничева могила на Янівському цвинтарі. Думаючи про смерть, перехідні стани та другий берег нашого існування, думаймо про життя. Так відчитуватимемо неформальний Антоничів заповіт.

про поганство та християнство

Антонич – поет амбівалентностей, або інакше кажучи – поет дуальностей. Все його творче життя було сповнене пошуків «золотої рівноваги дійсности й мрії», які між собою перехрещувалися, входили одне в одне, були важливими зосібна, але ще важливішими – у своєму симбіозі. Виростаючи у священичій родині, серед дерев’яних лемківських церков, Антонич увібрав всю – таку неможливу до ословлення – християнську органічність буття. Та водночас не міг не зачудовуватися міцними залишками первісного світосприймання, чи радше – світовідчування, які особливо виявлялися у лемківських піснях. Напевно, не коректно і не автентично було би сприймати його поетичне поганство буквально, або ж як тугу за чимось, так би мовити, етнографічно-первісним. З другого боку, Антоничева метафора не є лише конструкцією і штукарством, про що писали деякі його сучасники. Вона містить у собі глибоку історію дитячих внутрішніх пережиттів, що долали межі й умовності, утворювали симбіози і дифузії. Антонич бачив у поганстві весняну вітальність, а в християнстві – можливість щиро спілкуватися з Богом сам-на-сам.

про міську культуру та сільські універсалії, або про модерність і синтетизм

Хоча Городоцька антоничівських часів не була такою шумною, як тепер, на штильну сільську вулицю вона теж схожою не була. Антоничеві, як і його приятелям-малярам, що приходили в гості до його помешкання у тодішньому 18‑му (тепер – 50‑му) будинку, важливо було усвідомлювати свою модерність: побачену в Парижі, Лондоні чи Берліні, прочуту у Львові, віднайдену у собі. Ця модерність була не так викликом, як внутрішньою потребою жити мистецтвом і відчувати його органічно щодо того часу і простору (розвинених передусім технічно). Та з іншого боку, шукання цих молодих митців-«альбатросів» були скеровані й на своє коріння. Але не лише, наприклад, на сільську ауру, сповнену життєвих універсалій та природної неповторної краси, але й на те, як злучити міський ландшафт зі сільським пейзажем; як творити національне мистецтво, щоби воно було модерним і резонувало у світі; водночас: як творити модерне мистецтво, щоби воно давало відчуття, що його автори ментально й сутнісно є українцями. Творчість Антонича – поета-візуала, поета звуків, поета-(натур)філософа – є чи не найвидатнішим проявом такого синтетизму: і в художній творчості, і в мистецьких ідеях. І в цьому, на моє переконання, чи не найбільша його актуальність для нас.

Данило Ільницький

Джерело: РІЧ: тексти і візії

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200