20 листопада у Львові відкрили пам’ятник Богдану-Ігорю Антоничу

IMG_4256У неділю, 20 листопада 2016 року о 13:30 у Львові відбулася офіційна церемонія відкриття та освячення першого в Україні пам’ятника українському поетові, прозаїку, перекладачеві, літературознавцю та Великому лемку Богдану-Ігорю Антоничу (1909-1937). Назва композиції “Привітання життя” є втіленням алегоричного образу поета та його творчості.

Спільно з Львівським обласним товариством “Лемківщина” у заході взяло участь керівництво області та міста, духовенство Львівської архієпархії УГКЦ, народні депутати, депутати обласної та міської ради, представники інших суспільно-культурних товариств депортованих українців Закерзоння, митці, літератори, львів’яни та гості Львова.

З вітальними промовами виступили голова Львівської обласної організації Всеукраїнського товариства “Лемківщина” Степан Майкович, голова Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань Софія Федина, літературознавець Данило Ільницький, міський голова Львова Андрій Садовий, заступник голови ЛОДА Ростислав Замлинський, автор пам’ятника, ректор Львівської національної академії мистецтв Володимир Одрехівський. Вів церемонію – актор театру імені Леся Курбаса Олег Онищак. Чин освячення пам’ятника провів єпископ-помічник Львівської архієпархії УГКЦ Венедикт. Опісля відбулось покладання квітів до пам’ятника та виступ народного ансамблю пісні і танцю “Лемковина”.

Під час церемонії відкриття та освячення пам'ятника

Під час церемонії відкриття та освячення пам’ятника “Привітання життя”

Пам’ятник Богдану-Ігорю Антоничу встановлено по вул.Городоцькій, біля підніжжі Святоюрської гори, на алеї поблизу цирку. Одразу навпроти через дорогу за адресою вул.Городоцька, 50 знаходиться будинок, в якому поет мешкав у родичів під час навчання у Львівському університеті, про що зазначає меморіальна таблиця.

Про особливість цього місця у своєму виступі наголосив дослідник творчості Богдана-Ігоря Антонича Данило Ільницький: “Не​зважаючи на те, як кожен із нас смакуватиме запропоновану мистецьку композицію, місце, в якому вона стоїть, є символічним. Навпроти – будинок, в якому мешкав Богдан Ігор Антонич (це було помешкання його дядька з родиною). З вікон Антоничевої кімнати розгортався краєвид на Святоюрську гору – важливу точка на мапі Антоничевої біографії. Хоча Святоюрський комплекс Антонич не міг би оминути як письменник-львів’янин, те, що він бачив його кожного ранку на горі, не могло не мати додатково значення. Хвилин 15-20 нешвидкої ходи від Антоничевого будинку міститься залізничний вокзал, яким він їздив до батьків у село Бортятин, останню точку служіння о. Василя Антонича, місце, де повстав не один вірш (на мостиський напрямок – саме із головного залізничного вокзалу). Тема залізниці невипадково з’являється в Антоничевому романі “На другому березі”, адже продовжує його поетичні візії. Транзитний стан перебування у вагоні схожий до життя людини – підготовчого до більших мет, і від того не менш прекрасного, адже є усвідомлення та очікування своєї станції прибуття – іншого берегу, другого берегу, яким можемо вважати інший вимір нашого життя. Хоча Антонич в міру екзистенційний, в міру меланхолійний, в міру інтелектуальний, головний його модус – гармонія. Гармонія, що сповняє всіх і все. І навіть смерть – “останній гармонії акорд”. Пам’ятаймо про це, особливо у цьому місці, де зовсім недалеко Антоничева могила на Янівському цвинтарі. Думаючи про смерть, перехідні стани та другий берег нашого існування, думаймо про життя. Так відчитуватимемо неформальний Антоничів заповіт.”

Проект пам’ятник обрано за результатами проведення Всеукраїнського відкритого конкурсу на кращу концептуальну ідею пам’ятника поету Богдану-Ігорю Антоничу у місті Львові та замовного бліц-конкурсу на кращу концептуальну ідею пам’ятника поету Богдану-Ігорю Антоничу у місті Львові. Переможцем конкурсу став авторський колектив у складі скульптора В. Одрехівського та архітекторів Д. Белах, Л. Лібич і О. Матушков. Пам’ятник виконаний із бронзи, а його висота становить 4,5 метри.

Перший в Україні пам'ятник Богдану-Ігору Антоничу

Перший в Україні пам’ятник Богдану-Ігору Антоничу

За словами автора пам’ятника Володимира Одрехівського композиція “Привітання життя” “народилась як інспірація на основі поліфонічної поезії Богдана-Ігоря Антонича, поезії про вищі філософські істини людини та природи, величавої пісні про вічну молодість, незнищенність духу та матерії, нерозривну єдність усього сущого. Ця пластична метафора, образ поета-філософа, людини, яка перебуває у глибокому внутрішньому зв’язку з оточуючим світом, у вічному коловороті життя, постійного процесу змін, метаморфоз, перетворення одних форм життя в інші”.

Львівський пам’ятник Богдану-Ігореві Антоничу став першим пам’ятником поету в Україні. Ще один пам’ятник є у селі Новиця на Лемківщині (тепер це територія Польщі), де народився поет. Цей пам’ятник встановили ще у 1989 році заходами львівських письменників за ініціативи Романа Лубківського.

Виступає Степан Майкович та софія Федина

Виступає голова Львівського товариства “Лемківщина” Степан Майкович та голова СФУЛО Софія Федина

о. Роман Шафран, владика Венедикт, мер Андрій Садовий, перший заступник голови ЛОДА Ростислав Замлинський

о. Роман Шафран, владика Кир Венедикт (Аоексійчук), мер Андрій Садовий, перший заступник голови ЛОДА Ростислав Замлинський, о. Степан Сус

Пам'ятник освячує єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ Венедикт

Пам’ятник освячує єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ Венедикт

Виступає автор композиції Володимир Одрехівський, який також родом з Лемківщини

Виступає автор пам’ятника Володимир Одрехівський, який також родом з Лемківщини

IMG_4267

Співає народний ансамбль пісні і танцю “Лемковина”

Відтепер на площі біля пам'ятника будь-який перехожий зможе відпочити і подумати

Два лемки. Відтепер на площі біля пам’ятника будь-який перехожий зможе відпочити і подумати

Інформаційна таблиця з описом композиції "Привітання життя"

Інформаційна таблиця з описом композиції “Привітання життя”

antonych_2

Будинок, у якому мешкав Антонич навпроти пам’ятника

Автор Тарас Радь

Фото автора, ZaxidNet, Львівський портал

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200