Вандали знищели чергове українське поховання у Верхраті

Голова Об’єднання українців у Польщі Петро Тима 9 жовтня в мережі Фейсбук повідомив про чергове варварське знищення українського пам’ятника на сході Польщі. Цього разу жертвою стало символічне увічнення українців, у тому числі воїнів Української повстанської армії, у с. Верхраті (Любачівський повіт, Підкарпатське воєвідство).

Такі системні акти вандалізму без чіткої реакції та засудження з боку польської влади і римо-католицької ієрархії тривають від 2015 р. Подібні українські місця пам’яті знищено в Грушовичах, Радружі, Молодичі, Вербиці, Монастирі, Пикуличах, Лісках і в Білостоці коло Лісок. Вандали, відчуваючи безкарність, у минулому і тепер офіційно признаються до знищення пам’ятників та розміщують в Інтернеті відеозаписи своїх актів. Ролик з Верхрати появився в мережі YouTube на сторінці члена націоналістичної організації «Табір великої Польщі» Давіда Гудзєца, відомого своєю проросійською позицією та активною підтримкою сепаратистів на Донбасі. Сам він неодноразово писав, що члени табору причетні до знищення пам’ятників УПА на сході Польщі. Гудзєц модерує польською мовою сторінку проросійських бойовиків novorossia.today.

Польські націоналісти, що підтримують сепаратистів у Донбасі, 9 жовтня знов похвалилися знищенням українського увічнення у Польщі. Чи влада врешті адекватно прореаґує на ці злочини? (джерело YouTube)

Польські націоналісти, що підтримують сепаратистів у Донбасі, 9 жовтня знов похвалилися знищенням українського увічнення у Польщі. Чи влада врешті адекватно прореаґує на ці злочини? (джерело YouTube)

Як видно на записі, злочинна акція відбувається при використанні електричного молота й інших важких будівельних знарядь. Музичний супровід матеріалу становить пісня представника т.зв. «патріотичного рапу», в якій звучать слова: «Українська кров – це ворожа кров, жоден українець не є моїм братом. (…) Що це за нація, це проклята сволоч, що вирізує сусіда, який від років живе побіч. Наші політики стоять з ними пліч-о-пліч, промуючи себе на необандерівському Майдані». Багато хто не бачить проблеми і зв’язку такої творчості з ксенофобією. Коментуючи слова, зокрема, цієї пісні, на початку вересня у Сеймі РП депутат «Права і справедливості» Бартош Ставярський говорив: «Це рап. Він базується на матюках та шокуванні. Це така музика». Депутат був учасником засідання Сеймової комісії нацменшин. Він та його партійні колеґи критикували тоді голову ОУП за те, що той з «окремих хуліґанських вчинків» намагається вибудувати хвилю аґресії щодо українців у Польщі, чим сприяє загостренню польсько-українських відносин. Подібну позицію приймає й державна сторона Спільної комісії уряду і нацменшин. Нищення українських місць пам’яті, атака на процесію в Перемишлі, побиття громадян України, зрізання хреста в Бартошицях пам’яті жертв Майдану, знищення української державної символіки в Ольштині – це лише частина останніх антиукраїнських актів.

Для правлячої команди в Польщі це, однак, далі «окремі хуліґанські вчинки», при чому про нещодавні подібні атаки говорять і представники інших нацменшин, зокрема білоруси, словаки та німці. Нещодавно державна сторона не допустила до участі у Спільній комісії уряду і нацменшин зовнішніх експертів, які від якогось часу прямо говорять про зростання ксенофобських, у тому числі погромницьких, настроїв у державі.

Голова ОУП П. Тима про жовтневе знищення у Верхраті листом повідомив Сеймову комісію нацменшин. На цьому форумі від початку року вже кілька разів була обговорювана проблема антиукраїнських виступів, зокрема нищення місць пам’яті. Повторюваність цих актів скоріше вказує на брак адекватної реакції з боку влади та погану інтерпретацію фактів. Нищенню піддаються не лише символічні увічнення, а й реальні поховання українців з часів ІІ Світової війни. Спокій навколо таких місць і пошана випливають не лише з християнської моралі, але в демократичній державі захищаються правовими вреґулюваннями. У згаданих конкретних випадках їх дотримання повинно бути також предметом зацікавлення і можливих дипломатичних кроків з боку України.

Джерело: Наше Слово №42 від 16 довтня 2016 року

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

1 коментар до Вандали знищели чергове українське поховання у Верхраті

  • MartaKostikova висловився:

    Впринципі, активізація націоналістичних рухів спостерігається по всьому світу, думаю що такою є реакція на глобалізацію.
    Але якось моторошно стає, так дуже легко перейти межу і скотитися у ще один кровавий період.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200