5 жовтня в Дуклі було відновлено нову меморіальну таблицю

dukla15 жовтня 2016 року у містечку Дукля на Лемківщині відбулися урочисті заходи з нагоди відкриття нової меморіальної таблиці жертв Карпатсько-Дуклянської операція у період Другої світової війни. Участь у заходах також візьме делегація Львівського товариства “Лемківщина”.

За попередніми консультаціями і домовленістю з місцевою владою було вирішено поміняти стару таблиця з метою перекладу її також на українську мову, а також часткове коригування тексту, в якому не має жодної згадки про українські жертви в складі радянської армії.

Проте у підсумку було погоджено лише першу пропозицію, де поряд з польською та словацькою буде також текст українською мовою. Натомість польською владою було відхилено пропозицію з внесенням змін у текст меморіальної таблиці, щоб поряд з радянськими та чехословацькими втратами було згадано про українських воїнів, які полягли у боях Карпатсько-Дуклянської операції. У тексті про українські жертви немає жодної згадки, оскільки усі вони зараховані до загального числа воїнів Червоної (радянської) армії.

Заходи розпочалися о 12:00 за польським часом (о 13:00 за українським). Розпочалися вони з панахиди на місцевому військовому цвинтарі. Після цього відбулися урочистості з відкриттям оновлено таблиці на пам’ятнику жертв ДСВ, а на завершення – служба у місцевому костелі.

1024px-Dukla_Pass_battle_monument_2Довідка

Карпатсько-Дуклянська операція — одна з двох складових частин стратегічної Східно-Карпатська наступальної операції радянської армії на позиції Вермахту у 1944 році.

Основне завдання покладалося на 38-у радянську армію, яка розпочала наступ 8 вересня 1944 р. з району Кросно на Пряшів, що був найкоротшим шляхом у Словаччину. Зростаючий опір противника змусив радянське командування ввести в дію 25-й танковий, 1-й кавалерійський та Чехословацький армійський корпуси й резервні 4-1 гвардійський і 31-й танкові корпуси.

20 вересня авангарди 38-ї армії спільно з чехословацькими танковими підрозділами захопили добре укріплений населений пункт Дуклю. До кінця вересня радянські війська досягли Карпатського хребта і на окремих ділянках подолали його. 1 жовтня підрозділи 38-ї армії перейшли чехословацький кордон поблизу Дукельського перевалу. 6 жовтня Чехословацький корпус за сприяння 67-го стрілецького і 31-го танкового корпусів після виснажливих боїв оволодів перевалом. До 28 жовтня радянські війська вийшли на рубіж Ясло—Свидник на захід від Команчі й зайняли оборону.

dukla2

dukla3

dukla4

dukla5

dukla6

Фото Галина Вихованська

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200