Ми пам’ятаємо. Енді (Андрій) Воргол (Вархола)

worhol6 серпня 1928 року у Піттсбургу, штат Пенсільванія (США), у сім’ї українських емігрантів народився всесвітньо відомий американський художник лемківського походження Енді ВОРГОЛ (1928-1987), культову постать в історії поп-арту і сучасного мистецтва в цілому.

Перед Першою світовою війною (1913 року), рятуючись від призову до австро-угорської армії, емігрує до Америки його батько Андрій Вархола, і лише через 8 років до нього приєднується дружина Юлія (Юстина) Вархола (дівоче Завадська), з якою вони осіли в Піттсбурзі в одному з брудних робітничих кварталів.

Коли Енді було 14 років, помер його батько і мати стає для хлопця найближчим другом і помічником. Вона допомогає сину виконувати перші роботи – писанки, українські вишивки, малюнки за лемківськими мотивами та на релігійні теми. У ранніх творах хлопця відчувалися натиск, енергія, жага до життя. Енді вирішив неодмінно стати багатим і знаменитим.

Шлях до слави був один – підкорити Нью-Йорк. Тож після закінчення освіти в Інституті технології Карнегі в Пітсбурзі 1949 року Ворхола переїхав до міста своєї мрії.  Він  швидко став не тільки відомим дизайнером реклами, але й знаним художником, який намагався упіймати дух своєї епохи, зображаючи знакові об’єкти та постаті сучасної масової культури: грошові купюри і політичних лідерів, предмети широкого вжитку (банки консервів та кока-коли), а також популярних артистів і музикантів.

Музей сучасного мистецтва Енді Воргола у Межилабірцях (Словаччина)

Музей сучасного мистецтва Енді Воргола у Межилабірцях (Словаччина)

Протягом усього свого життя Енді Воргола створював безліч неймовірних історій навколо своєї персони. Він був не лише художником, а й колекціонером,  видавцем журналу,  дизайнером,  продюсером,  кінорежисером,  скульптором і письменником.  Він досягнув своєї омріяної дитячої мети – став міжнародною суперзіркою, його слава і вплив ширяться світом.

Помер “король поп-арту” Енді Воргол звичайною смертю від серцевого нападу 1987 року. Коли адвокати й друзі ввійшли в його помешкання, яке він усе життя захищав він сторонніх очей, були приголомшені. Ніякого “сучасного мистецтва”, ніякої масової культури – шедеври живопису, фігурки з чорного дерева, діаманти, флакони з дорогими парфумами, безліч сувенірів, частина з яких залишилася нерозпакованою. І гроші … Син українських емігрантів не довіряв фінансистам і, як і його предки-селяни, зберігав гроші в банках… з-під печива. Брати перевезли тіло художника до Пітсбургу для поховання в Українській греко-католицькій церкві Св. Духу.

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200