Івану Гвозді – 88!

Львівське товариство “Лемківщина” вітає першого голову Світової Федерації Лемків (1973-1997) та колишнього голову Організації Оборони Лемківщини (1969-1973), активного учасника суспільно-культурного життя лемківської та в цілому української діаспори у США, професора Івана Гвозду з 88-ми днем народженням.

Боже Вам заплат!

* * *

hvozdaПроф. д-р Іван Гвозда – син Василя і Марії, народився 20 лютого 1928 року в селі Височани Сяніцького повіту на Лемківщині. У вирі Другої світової війни опинився в австрійському  таборі втікачів, а відтак у Баварії. До 1947 року вчився в Українській Гімназії у таборах Траунштайн і Деллінґен, а відтак поступив на факультет права Українського Вільного Університету в Мюнхені. 1950 року еміґрував до США,  де вже раніше виїхали його сестра Настя і шваґер Василь Майкович. Під час Корейської війни служив  в американському летунстві.

В роках 1954-1958 д-р І. Гвозда студіював дипломатію і міжнародне право на Сиракузькому Університеті, на якому здобув науковий ступінь бакалавра, а згодом – ступінь маґістра.  Докторські студії продовжував у цьому ж університеті в ділянці політичних наук, а завершив їх в Українському Вільному Університеті 1968 року.

Д-р Іван Гвозда працював викладачем політичних наук й історії у вищих школах Нью-Йорку – в Онеонта і Кортленд,  а найдовше в Комюніті Коледжі в Обурн, Н.Й. Саме тут 1969 р. одержав звання повного професора політичних наук.

1957 р. д-р Іван Гвозда одружився з Валентиною Диловською з Рочестеру, Н.Й. – вчителькою французької і російської мов середніх шкіл. Подружжя виховало двоє дітей  – Ліду й Івана, які закінчили Школу Українознавства ім. Лесі Українки в Сиракузах, Н.Й., а відтак здобули вищу американську освіту.

Упродовж багатьох років проф. д-р І. Гвозда був директором Моделю Організації Об’єднаних Націй у його школі та членом правління Всеамериканського Моделю ООН; членом різних американських професійних організацій тощо. За свою професійну працю одержував різні признання та нагороди.

Проф. д-р Іван Гвозда упродовж свого життя все був дуже активним провідним членом української спільноти, – а особливо на терені української сиракузької громади. Як пластун і член Куреня “Хрестоносців”, очолював Станицю Пласту в Сиракузах. Крім того, був засновником відділу Спілки Української Молоді Америки (СУМА) в цьому місті та його першим головою. Як активний член Українського Народного Союзу,  був головою Округи УНС на своєму терені.  Упродовж багатьох років очолював Відділ Українського Конґресового Комітету та інші організації та громадські комітети.  Вийшовши на заслужену пенсію, упродовж багатьох років виконував обов’язки дорадника (інспектора)  Шкільної Ради УККА в Школі Українознавства ім. Лесі Українки в Сиракузах.

 Як вірний та гордий син Лемківської Землі, він ніколи не забував про свої обов’язки супроти Лемківщини та лемків, яких поляки депортували з рідної землі на польські понімецькі території порядком злочинної військової операції “Вісла” 1947 року. Він приєднався до праці у відновленій після війни Організації Оборони Лемківщини, а на ХІІ З’їзді ООЛ в Нью-Йорку 1969 року його обрано головою Крайової Управи ООЛ. Новий голова поставив перед організацією амбітні завдання, які бажав здійснити для добра спільної справи. Він бо створив видавничо-наукову референтуру і очолив її та робив відповідні заходи в напрямі оформлення лемківського дослідчого відділу в українському Гарварді; був співзасновником Фундації Дослідження Лемківщини, підтримував ідею заснування Українського Лемківського Музею та помагав у його створенні  тощо.

Д-р І. Гвозда був ініціятором створення Світової федерації Лемків та об’єднання в ній лемків різних політичних напрямків у вільному світі. Як перший голова СФЛ, він розгорнув велику суспільно-політичну працю з метою винести справу зруйнованої Лемківщини (та інших земель Закерзоння) на міжнародну арену. Завдяки його ініціятиві рішено замість місячника “Лемківські Вісті”, що виходив у Торонто, публікувати в Кліфтоні, Н.Дж. квартальник “Лемківщина”, а замість “Лемківських Календарів” – альманахів, рішено видавати наукові лемківські річники —  “Аннали СФЛ” (згодом “Аннали Лемкiвщини”).

Проф. д-р Іван Гвозда був редактором таких видань:  “Аннали СФЛ” № 1, 1974; “Аннали СФЛ” № 2, 1975; “Аннали Лемківщини” № 3, 1982; “Аннали Лемківщини” № 4, 1984; “Аннали Лемківщини” № 5, 1993. Крім того, 1978 р. зредаґував альбомне подарункове видання “Дерев’яна архітектура українських Карпат”.

Д-р Іван Гвозда був автором  петиції  до Генеральної Асамблеї  Організації Об’днаних Націй (ООН) з нагоди 25-ліття цієї організації. У петиції  з’ясовано незавидну долю Лемківщини та лемків на польському засланні, які домагаються виправлення заподіяної їм кривди. Петицію підписало вісім тисяч осіб.

 Крім того, д-р І. Гвозда був автором багатьох документів до державних інституцій США в обороні своїх земляків і з’єднував прихильників лемківській справі в уряді  США. З тою метою 17 січня 1977 року очолив  делеґацію Світової Федерації Лемків до Державного Департаменту США та до Посольства Польщі у Вашінґтоні. Меморандум СФЛ передано Посольству Польщі. Завдяки зусиллям голови СФЛ,  проф. д-ра І. Гвозди, про лемківську проблему написано в Конґресовому Рекорді  (Congressional Record, Vol. 123, № 27, Feb. 17, 1977).

Проф. д-р Іван Гвозда зробив для Лемківщини багато, але міг би зробити ще більше, коли б не різні перешкоди, що їх довелось поборювати в суспільно-громадській праці. Завдяки його зусиллям,  як голови ООЛ і СФЛ, лемківська проблематика стала предметом обговорення на міжнародних рівнях. Зміна назви Світової Федерації Лемків і зміна керівництва не принесли користи ні лемківській справі, ні лемкам.

Д-р Іван Гвозда – член Української Вільної Академії Наук (УВАН)  і Наукового Товариства ім. Шевченка (НТШ) в Нью-Йорку.

                                                                                               

Автор Микола Дупляк

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200