Лемківська Ватра як культурний феномен

У період 29-30 серпня 2015 року на території стадіону с.Зимна Вода, що неподалі Львова, відбудеться Львівський обласний фестиваль «Гомін Лемківщини». Відповідне Розпорядження ЛОДА 7 липня 2015 року підписав губернатор Олег Синютка. Згідно нього було створено організаційний комітет, до складу якого увійшло керівництво Львівської обласної організації «Лемківщина» на чолі з головою Степаном Майковичем, представники обласної, районної та місцевої влади, а його співголовою – голова ЛОДА Олег Синютка.

У рамках фестивалю запланована концертно-художня програма за участі фольклорних та естрадних солістів, музичних гуртів і танцювальних колективів. Основна ставка фестивалю робиться на звучанні лемківської пісні та представленні лемківських танців. Відвідувачі зможуть познайомитись з особливістю лемківської культури, традицій та історії.

Лемківська Ватра – це своєрідний культурний феномен (явище), різновид фестивального заходу, який зародився у лемківському середовищі та поширюється за її межами з метою збереження, відродження й пропагування самобутньої культури та історичної пам’яті лемків як крайнього західного субетносу українського народу.

Сьогодні етнографічні межі Лемківщини входять до складу трьох держав – України (11%), Польщі (48%) та Словаччини (41%). В силу історичних обставин більшість автохтонного населення Лемківщини було змушено покинути рідні місця.

В результаті депортації 1944-1946 років, за рішенням комуністичної влади Росії та Польщі про так звану «евакуацію» та обмін населенням, більшість лемків була примусово виселена до радянської України. З надією колись повернутися на рідні землі більшість з них осіла у прикордонних з Польщею територіях і сьогодні переважно проживають у західних областях України – Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській.

Ті ж, кому вдалося уникнути «евакуацію» до УРСР були депортовані у 1947 році на північно-західні понімецькі землі Польщі (так звані «зємє одзискани»), в рамках операції «Вісла», як акту остаточного розв’язання українського питання у Польщі.

Лемкам Словаччини вдалося уникнути депортації. Хоча вони залишилися на рідній землі, проте в результаті асиміляційної політики комуністичної влади втратили значну частину самобутності та українську ідентичність.

За довго до цього, в результаті трудової міграції кінця XIX – першої половини XX століття велика кількість лемків поселилося у США та Канаді, де сьогодні становлять важливу частину української заокеанської еміграції. Віддавна автохтонне лемківське населення також проживає у Сербії та Хорватії, де вони поселилися ще у XVIII ст.

В умовах, коли лемки розкидані по цілому світу та відірвані від рідної землі постала ідея проведення лемківських фестивалів з метою консолідації лемківської спільноти, збереження і відродження власної культури й традицій, а також їх поширення для широкого загалу. Найдовшу історію має Свято культури русинів-українців у Словаччині (м.Свидник), яке бере свій початок у 1953 році. Найбільшим фестивалем лемківської культури у світі є Лемківська Ватра у Польщі (с.Ждиня), яка відбувається з 1982 року. У 2007 році участь у ній брали президенти України та Польщі. Починаючи з 1985 р. Лемківська ватра відбувається у Канаді (м.Дургайм), а з 2001 – у США (м.Елленвілль).

Найбільшим фестивалем лемківської культури в Україні є «Дзвони Лемківщини», який починаючи з 1999 року відбувається неподалік м.Монастириська на Тернопільщині. Щорічно лемківські фестивалі також відбуваються на Івано-Франківщині – «Кличе Зелена Неділя» у с.Рівня), Закарпатті – Лемківська ватра у с.Кострино, Полтавщині – «Барви Лемківщини» у с.Лютенські Будища, Луганщині – «Стежками Лемківщини» у с.Переможне.

Фестивалі лемківської культури у Львівській області традиційно відбуваються у с.Нагірне, Бориславі та Городку. Лемківська Ватра у Нагірному, що на Самбірщині, щорічно проводився з 2004 року зі статусом обласного фестивалю лемківської культури.

Проте цього року Львівський обласний фестиваль під назвою «Гомін Лемківщини» було вирішено вперше провести й проводити надалі у с.Зимна Вода, що біля Львова. Таке рішення було прийнято виходячи з того факту, що найбільша кількість лемків у Львівській області проживає у Пустомитівському районі, а також у зв’язку з його розташування неподалік обласного центру. Це дозволить залучити більшу кількість гостей і зробити фестиваль більш привабливим серед широкого загалу.

Тарас Радь

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200