Сьогодні 68 років від початку операції “Вісла”

wisla194728 квітня 1947 року о 4.00 годині ранку шість польських дивізій (близько 17 тис. військових) та відділи Корпусу Громадської Безпеки (назва органів польської служби безпеки) оточили території, на яких після депортацій 1944-1946 років досі проживало близько 200 тисяч українців. У цей же час відділи НКВС УРСР і чехословацької армії заблокували східні і південні кордони Польщі від Бреста до Нового Сончу.

Таким чином розпочалася висиленча операція під кодовою назвою “Вісла”, що стала “остаточним вирішенням українського питання в Польщі”. Неофіційно польські комуністи давали зрозуміти своїм землякам, що операція — відплата українцям за вбивства поляків в роки Другої світової війни. Операція проводилась під безпосереднім керівництвом міністра оборони Польщі маршала Михаля Роля-Жимерські та генерала Стефана Моссора.

В результаті операції “Вісла” на так звані “зємє одзискане”, новоприєднані до Польщі понімецькі землі на заході та півночі, було депортовано близько 150 тис. українців. Усі ті українці, яким у різний спосіб вдалося уникнути примусового виселення до радянсьокї України у 1944-1946 роках або повернулися на рідну землю. Таким чином на споконвічних українських землях так званого Закерзоння не залишилось автохтонного українського населення, а найбільша українська спільнота у Польщі сьогодні проживає у прикордонній з Німеччиною територією та на узбережжі Балтійського моря.

3 серпня 1990 року Сенат Польщі своєю ухвалою засудив операцію “Вісла”. Вдруге до цієї проблеми польські політики повернулися через 22 роки — 6 грудня 2012 року. Депутат Сейму Мирон Сич (єдиний обранець українського походження у польському парламенті) виступив з ініціативою, аби операцію “Вісла” тепер засудив Сейм, як більш представницький орган польського суспільства. Текст підготовленої ним заяви був досить близький до Сенатської ухвали 1990 року. Проте ця спроба не знайшла розуміння серед польських депутатів і спровокувала нову хвилю взаємних українсько-польських звинувачень. А тому операція “Вісла” ще чекає свого часу, щоб отримати справедливу історичну оцінку і я переконаний, що час коли це відбудеться не за горами.

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200