Львівські лемки відвідали з урочистою місією Поляни і Дуклю

12824328-29 листопада цього року Львівське товариство «Лемківщина» та львівська Фундація дослідження Лемківщини взяли участь у святкуваннях з нагоди 100-ліття побудови греко-католицької церкви св. Йоана Золотоустого у селі Поляни у Північній Лемківщині.

Мандрівка розпочалася з візиту до села Дошниця, з якого походить Митрополит Галицький та Архиєпископ Львівський — предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Сильвестр Сембратович (1836-1898). Львівська делегація завітала у село, щоб віддати шану великому сину лемківської землі, де взяли участь в урочистому Богослужінні.

Після ночівлі у селі Гирова делегація вирушила до Полян, де на запрошення настоятеля і громади долучилась до широкої програми святкувань з нагоди 100-ліття від зведення місцевого мурованого храму св. Йоана Золотоустого. Розпочалися вони з ранкової екуменічної Служби Божої за участі представників греко-католицької, православної і католицької конфесій з України, Польщі і Словаччини. Після цього до гостей звернулися перший настоятель церкви і теперішні ксьондз й священник, а також голова Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань Софія Федина, голова Львівського обласного товариства «Лемківщина» Степан Майкович, голова Фундації дослідження Лемківщини Петро Гандяк та представник повітової влади.

На завершення мандрівки львівська делегація виконала ще одну важливу місію. Вона завітала у містечко Дукля, щоб відвідати меморіал воїнів ДСВ, які полягли у результаті Карпатсько-Дуклянської операції.  Переважна більшість з-поміж 70 тис. полеглих тут були українцями, які воювали у складі радянської армії. Показовий і прикрий факт у тому, що на стелі про це ані слова, натомість зазначено лише про 6 тис. загиблих словаків. Крім цього меморіальна таблиця написана польською, російською, словацькою мовою, проте ані слова українською.

Львівська делегація взяла участь у панахиді за полеглими воїнами у роки Другої світової війни. Зі словом виступили колишній й теперішній міський голова Дуклі, представник повітової влади Кроснянського повіту, а також Степан Майкович і Софія Федина. Після цього між українською та польською сторонами було досягнуто розуміння і згоди щодо необхідності доповнення напису про полеглих українських воїнів та виготовлення такої ж меморіальної таблиці українською мовою. Залишається сподіватися, що факт  історичної несправедливості буде виправлено.

Довідка

Поляни (неофіційна назва – Поляни Мисцівські) – лемківське село у Ясельському повіті Підкарпатського воєводства Республіки Польща, входить до складу гміни Кремпна. Територія села порізана річками Бараня, Гутянка та Вильшня й безліччю потоків. Перша письмова згадка про Поляни датується 1554 роком. За даними етнографа, лемкознавця Володимира Кубійовича на середину 1930-х років в Полянах проживало 1290 жителів, з яких 1225 українців, 60 поляків та 5 євреїв. У Шематизмі за 1913 рік зазначено, що «дерев’яна церква св.Йоана Золотоустого в Полянах, збудована у 1677 році, дуже стара і в дуже поганому стані, а нова мурована церква вже під дахом». Ця інформація продубльована і у 1914 році, коли нова мурована греко-католицька церква була освячена і відкрита. Стара дерев’яна церква у тому ж році згоріла.

Карпатсько-Дук­лянсь­ка операція – частина плану Східно-Карпатської операції з контрнаступу радянських військ з метою витіснення вермахту за відроги Карпат для подальшого наступу на території Чехії та Словаччини. Тривала протягом вересня – жовтня 1944 року. Участь у боях брали з’єднання 1-го і частина сил 4-го Українського Фронту, яким протистояла армійська група “Хейнріці” (20 ні­мець­ких та угорських дивізій, 300 тис. осіб).

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200