Звернення “До українців поза лінією Керзона в справі виселення”

Після листа українських повстанців “До українців Холмщини, Посяння і Лемківщини” від березня 1945 року передруковуємо також листа світового українства “До українців поза лінією Керзона в справі виселення” від серпня 1945 р.

За Українську Самостійну                                                                                                                                                                       Воля народам і людині

Соборну Державу

ДО

УКРАЇНЦІВ ПОЗА ЛІНІЄЮ КЕРЗОНА

В СПРАВІ ВИСЕЛЕННЯ

В полонині серпня цього року підписано в Москві польсько-совітський договір про східні кордони польської держави. На підставі цього договору понад міліон українців лишався ще на території польської держави. Українське населення мешкає головно на Холмщині здовж Буга, над Солокією та на Лемківщині.

Деякі круги польського суспільства, що шовіністично наставлені до українців, вперто змагають до того, щоб раз назавжди ліквідувати українське питання в Польщі. Вони, користаючи з договору  ________  про репатріацію поляків і українців,хочуть нас усунути з рідних земель. Вони хочуть використати добру для кон’юнктуру та покінчити з українською меншістю в себе. Це одночасно дає можливість полякам поширити легким коштом свій стан посідання на українських землях. Вони стали б в цей спосіб виключними панами урожайних українських земель.

В тій цілі поляки  ___нають різних  _____, застрашують вас вістками про великі та масові облави, про примусове виселення, що не дозволить нам забрати зі собою жодного майна, про стаціонування великих військових відділів на українській території. Та ці методи не допомагають, стосують вони гостріші як часті наїзди з ревізії міліції та штурмівок, напади озброєних банд, провокації, арешти, побиття й морда та нищення українського майна підпалами й грабежем. В тій нечесній роботі помагають їм сексотсько-енкаведівські відділи.

За правну основу заселення українців в Польщі служить польсько-совєтський про репатріацію (поворот до батьківщини) українців і білорусинів в Польщі, а поляків з Радянського Союзу. Переселення на підставі цього договору має скінчитися до 1-го листопада цього року.

Згаданий договір ні слова не згадує про примусове переселення виселених народів, противно, виразно говорить про його свободу й добровільність. Також на конференції, що відбулась недавно в Варшаві в справі вирішення польсько-украЇнських відносин, уряд виразно заявив, що переселення є добровільне і нікого не будеться змушувати на виїзд поза лінію Керзона, цебто до СРСР. Українці, що зістануть, будуть трактовані державою нарівні з поляками.

 Таке є становище теперішнього польського уряду й таке становище загалу повоєнних демократій. Коли на конференції різних народів зібраних в організації УНРРА___, ішли розмови в справі помочі для еміграції, тоді всі ліві делегати радили не помагати емігрантам, а змусити їх повернути до краю. Однак конференція величезною більшістю голосів рішила такого натиску на еміграцію не робити. Вона, противно, признала повну свободу в повороті до краю, або позістанні поза кордоном.

Практичне примінення цієї засади бачимо в поступуванні великодержав. Ми були свідками експозе міністра Англії Бевіна, в якій він говорив про велику польську еміграцію та заграничну польську армію. Він вправді поратував їм вертати негайно до краю, але ні слова не було там про якінебудь примуси. Міністр Бевін згадав теж про чотири міліони поляків у Радянському Союзі, головно в Галичині, про яких сказав, що не знати, чи вони вернуть до Польщі, чи ні. Якщо б було примусове переселення, то англійський міністр закордонних справ не сумнівався б в їх повороті до власного краю.

Не можна собі навіть уявити іншого трактування тих справ у нинішній час, коли всесвітня демократія святкує загальний свій тріумф.

Супроти такого стану речі ми українці в Польщі маємо повне право свобідно рішати про нашу долю й долю нашої Батьківщини. Територію, яку ми замешкуємо, вважаємо нашою землею, землею наших предків, нашою Батьківщиною. Ми сюди не зайшли як колоністи, ми тут зродили, тут жили наші діди й прадіди. Ця земля зрошена кров’ю наших славних предків. Цією землею володіли князі: Володимир Великий, Роман Галицький, король Данило й інші. Ми перебули на цій землі часи Австрії та давньої Польщі Пілсудського. Ми маємо повне право лишитися на власній землі й тоді, коли вона хвилею ____ признана польській демократичній державі.

Тієї землі ми не опустимо ще й тому, що тим не хочемо причинятися до зменшення українського стану посідання на заході. Ми не хочемо нашої західної границі проводити лінією Керзона з різними відхиленнями, а етнографічною межею, що вже й так в бігу століть значно посунулася на схід.

Наше становище ясне й невідкличне. Своєї землі не опустимо під ніякою умовою, ані під впливом жодних погроз  чи репресій. В обороні власної землі знесемо ще й провокації, видержимо переслідування. Навіть коли б варварство запанувало на наших теренах, коли б нам відобрано майно та спалено наші хати, то й тоді мешкатимемо дальше в землянках і лісах.

Придержуючися засад «Воля народам і людині», признаємо польську державу в її етнографічних межах. Хочемо жити мирно з усіма народами, а в першу чергу з поляками, що в їх державі ми хвилево опинилися. Українське населення не кровожадне й криваві сусідські розрахунки це далеко не його ідеал.

Однак український народ не допустить різнити себе з жидами___, іншими словами не позволить короткостроковій політиці деяких шовіністичних польських чинників і безвідповідальним бандам безкарно себе нищити. Польська суспільність повинна бути свідома, що всі безпідставні напади та терор і провокації, стосовні до нас в цілі змушення до виїзду, будуть силою відперті.

Джерело: Електронний архів Українського визвольного руху

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200