Сучасні виконавці лемківських пісень

www.youtube.com/embed/aKbzSCNAaHU

Лемківські пісні співає Софія Федина, українська співачка, голова Світової федерації українських лемківських об’єднань. Батьки дівчини із Лемківщини,  обоє були переселені, але дівчина розповідає, тільки там , на території зараз Польщі, відчуває себе вдома.  Співачка із задоволенням співає лемківських пісень, бо каже, такої доброї музики ще треба пошукати: «Лемки співали на різні приводи, але з таких що ми найбільшіше знаємо, багато пісень про рідний край. Зокрема ота співанка, там під гором, розказує про рідні терени, за якими лемки сумують, багато про депортацію і про тое, що не можуть повернутись до рідної землі, зокрема:  горами ходжу, не виджу никого, серце моє плаче, серце моє плаче, од жалю великого».

Дуже багато є лемківських пісень із сумними мотивами, але насправді лемки дуже любили веселитися,  а лемківська забава, дуже нагадувала гуцульську, але весільні пісні відрізнялися.

«На відміну від гуцульських коломийок, з невеликим діапазоном, лемків навпаки на ширшу ноку, така співанка  з словаччини: шенелися моториця, тітмарар,  шутки пташки зоволало тімтрара».

Не слід забуваи і про обрядові пісні. Хоча дуже багато колядок, лемки  співали питомо релегійних. Але вигадували і дещо своє. «На лемківщині знаходимо чи не найбільш унікальні екземпляри коляд,  – розповідає Софія: Найдавніша коляда світу, то є коляда лемківська: коли не було, згаща свята, святи й вечір, оді не було, неба ни земли, дебрий вечір…».

Ще одна співачка, яка вибухнула-лемківським співом – Христина Соловій. На одному із талант-шоу вона змусила плакати Славка Вакарчука. Співачка каже, що у лемківських піснях, є такий змішаний ритм – чардашу,  і на тлі сумної мелодії,  це таку драматургію створює, воно дуже зачіпає, і не має значення чи пісня сумна чи весела. Вона стає дуже драматична. Та найбільше приваблюють дівчину співанки ліричного стилю: про кохання і , навіть, ворожбу: «Тай піду я піду, куди не ходила, та найду я надйу, та найду я найду, колего я любила».

Джерело: ZIK, Історична правда з Вахтангом Кіпіані

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

1 коментар до Сучасні виконавці лемківських пісень

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200