Холмська адреса Михайла Грушевського

Михайло Грушевський. Фото початку ХХ ст.

Михайло Грушевський. Фото початку ХХ ст.

У центральне русло української історії Холм улився завдяки не лише постаті свого засновника князя і короля Данила Романовича, але і Михайла Грушевського, який тут народився в сім’ї учителя новоорганізованої гімназії, котрий прибув з Києва. За більше ніж шість сторіч, які відділяють ці дві постаті, Холм пройшов не надто щасливий історичний шлях. Свою центральну роль у державі Холм Романовичів став утрачати зразу після смерті Данила (1264 р.), а коли 1340 р. трагічно помер князь Юрій ІІ і спалахнула багаторічна боротьба за землі Галицько-Волинської держави поміж Великим князівством Литовським і Руським з одного боку і Польщею та Угорщиною з другого, місто дуже постраждало й утратило політичний ранґ. Включений до складу Польського королівства Холм був уже тільки центром Холмської землі у складі Руського воєвідства.

Як у складі Речі Посполитої, так і після її розвалу, коли на основі постанов Віденського конґресу 1815 р. утворено підпорядковане Російській імперії, але наділене широкою автономією, Польське королівство, Холм зберіг роль основного релігійного й культурного центру українського населення на західному березі Бугу. Його значення почало швидко зростати в 1860-ті рр., як російський уряд, придушивши чергове польське повстання, взявся до ліквідації автономії так званої Конґресівки (офіційно її стали називати Привіслянським краєм) та почав облаштовувати цю територію за загальноімперським зразком. Одним з напрямків було створення мережі російських народних і середніх шкіл для місцевих українців, щоб замінити дотеперішні навчальні заклади, які були по суті польськими – як за мовою навчання, так і за своїм духом.

У квітні 1865 р. у Варшаві постав спеціальний комітет у справах шкільництва у Холмській єпархії, під наглядом якого були відкриті спеціальні греко-уніатські гімназії в Холмі та Білій-Підляській. До складу комітету увійшов також професор Київської духовної академії, від жовтня 1864 р. директор Холмської шкільної дирекції Теофан Лебединцев (у 1880-ті рр. він став першим видавцем і редактором «Киевской старины», єдиного протягом чверті сторіччя друкованого органу української громадськості Наддніпрянської України). Саме заходи Лебединцева, який запрошував на вчительські посади своїх земляків, визначили місце народження автора «Історії України-Руси» й голови Української Центральної Ради.

За словами М. Грушевського, який присвятив холмському періодові родинної історії кілька абзаців у «Споминах», його батько Сергій, учитель духовної семінарії в Києві, прибув до Холма восени 1865 р., щоб «взяти місце учителя руського язика греко-уніатської гімназії (…) потім був управителем учительської семінарії». Через рік у сім’ї Сергія і Глафіри Грушевських, які повінчалися перед самим виїздом з Києва, народилася перша дитина.

У церковній метриці, датованій згідно з юліанським календарем, записано, що Михайло Грушевський народився 17 (29) вересня 1866 р., натомість хрещення відбулося через місяць – 16 (28) жовтня. Здавалося б, що найкращим місцем для хрещення майбутнього корифея української історіографії був би кафедральний Пречистенський собор у Холмі, зведений на фундаментах храму часів короля Данила. Та собор до 1875 р. залишався греко-уніатським, отже обряд хрещення здійснив настоятель православної церкви Святого Іоана Богослова, яка була побудована у 1840-ті рр. для російського військового ґарнізону, але пізніше при ній утворено міську парафію. Хресними батьками стали дружина Т. Лебединцева Юлія (з відомого київського роду Григоровичів-Барських; нар. 1839 р. – пом. 1868 р. у Холмі) та Федір Кокошкин, комісар комісії селянських справ у Красноставі.

Хрещення відбулося або в самій церкві, або поруч у приходстві. Більш заплутаним виявилося питання адреси проживання Грушевських у Холмі, де народився Михайло. Здавалося б, справа проста, адже на одному з житлових особняків неподалік від церкви Св. Іоана Богослова красується бронзова дошка з написом польською та українською мовами: «У цьому домі 17.ІХ.1866 року народився найвизначніший український історик і перший Президент Української Республіки Михайло Грушевський». Однак виявляється, що будинок був обраний наздогад, адже в друкованих «Автобіографіях» М. Грушевський своєї першої адреси не уточнює. Тому єдиною загальнодоступною підказкою довгий час залишався біографічний нарис його учня Івана Крип’якевича (до речі, сина вихідця з Холмщини), виданий 1935 р. В ньому Крип’якевич стверджує, що С. Грушевський «проживав у будинку духовної семінарії. Там і побачив світ Михайло». Така констатація зразу навіює думку про колишню греко-уніатську духовну семінарію, на вул. Миколайській (нині тут є загальноосвітній ліцей). Звісно, семінарський корпус для житлових потреб не підходить, звідки виник здогад, що родина Грушевських могла жити в адміністративних приміщеннях семінарії на нинішній вулиці Сенкевича. Вже у ХХ ст. на цьому місці були побудовані житлові будинки, саме тому на одному з них, означеному № 8, 1991 р. встановлено пропам’ятну дошку.

Автор Юрій Гаврилюк

Джерело: Наше слово №18 від 4 травня 2014 року

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200