Підсумки роботи Лемківської секції під час II Конгресу української діаспори

23-24 серпня 2013 р. у рамках IV Міжнародного Конгресу «Світове українство як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті «… Землякам моїм в Україні і не в Україні …» відбувалося засідання Лемківської секції під назвою «Світова лемківська спільнота. Погляд на депортацію українців з етнічних земель».

У рамках панельної дискусії, яка розпочинала роботу секції, прозвучали доповіді голови вченої ради Центру дослідження визвольного руху Володимира В’ятровича та академіка НАН України Миколи Мушинки. Модератором дискусії була голова Світової Федерації Українських Лемківських об’єднань Софія Федина.

Доповідь Володимира В’ятровича була присвячена питанню депортації українського населення Закерзоння 1944-1947 рр. через призму українського-польських відносин. Історик проаналізував передумови, перебіг та наслідки «обміну населенням» між урядом УРСР та ПНР у 1944-46 роках. Окремо було розглянуто питання національно-визвольних змагань на Закерзонні та їхній фінальний акорд – операції «Вісла» 1947 р. – депортації українського населення на північні та західні землі Польщі.

Після активного обговорення та дискусії питання депортації українського населення у своєму виступі продовжив Микола Мушинка. Темою його доповіді було значно менш досліджене та практично не знане в Україні питання «обміну населення» між урядом УРСР та Чехословаччини у 1947 р. Договір про оптацію передбачав переселення близько 12 тис. українців з Чехословаччини на Волинь у місцях, де до цього проживали чехи, яким радянська влада дозволила повернутися на батьківщину.

Надалі робота секції продовжилась у рамках круглого столу, де було заявлено півтори десятка доповідей. Про проблеми та виклики життя депортованих лемків на теренах України доповів голова Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Олександр Венгринович. Доцент ЛНУ ім. Івана Франка Галина Щерба презентувала результати соціологічного дослідження «Депортації українців з етнічних земель – Лемківщини, Надсяння, Холмщини в 1944-46-х рр. у спогадах переселенців». Про сучасний стан та перспективи лемківського музичного фольклору на основі власного досвіду розповів етномузиколог Ярослав Бодак. Володимир Ардан у своєму виступі розкрив тривожні тенденції до маніпуляції у проекті запланованого II всеукраїнського перепису населення в Україні.

Після кожної з доповідей відбувалася дискусія, участь у якій взяло широке коло учасників круглого столу. Модератором круглого столу виступив Тарас Радь.

За підсумками роботи лемківської секції основні тези доповідей та дискусії були оформлені у вигляді резолюції, яка була подана на розгляд до Президії II Конгресу української діаспори.

У завершальній частині роботи лемківської секції відбулося три презентації. Презентація фільму члена Президії СФУЛО Андрія Ротка «І у сні, і наяву, ПАНТНА» про долю депортованих українців із села Пантна на Західній Лемківщині. Також відбулася презентація Міжнародного науково-пошукового та освітнього табору-експедиції «Вирій», під час якої було представлено методику відновлення цвинтарів, напрацьовану протягом п’яти років роботи у селах Жуків, Подемщина та Князі на Закерзонні. На завершення учасники Конгресу взяли участь у першій екскурсій по туристичному маршруту «Лемківські місця Львова», яку провів Богдан Сиванич.

У часі Конгресу у Національному академічному українському драматичному театрі імені М.Заньковецької також відбулася Урочиста академія з нагоди 25-річчя від створення товариства «Лемківщина».

 

Підготував Тарас Радь

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200