Українська гімназія у Перемишлі: Історія

Українська гімназія в Перемишлі або “Шашкевичівка” — комплекс загальноосвітніх закладів №2 імені Маріяна Шашкевича в Перемишлі (тепер – Польща) з українською мовою навчання. У склад комплексу входить Початкова школа, Гімназія, Загальноосвітний ліцей та дитячий садок.

Семикласну школу ім. Маркіяна Шашкевича заснували в 1911 році, у соті роковини від дня його народження за ініціативою Братства ім. св. Миколая в Перемишлі та Українського педагогічного товариства. Шкільний триповерховий будинок постав при вул. Смольки, на ділянці, що належала Братству. Школу в значній мірі утримував австрійський уряд, який оплачував вчителів, натомість утримання будинку та інші витрати належали Українському педагогічному товариству. У тому часі в школі навчалось приблизно 250 учнів.

У міжвоєнному періоді в семикласній школі та чотирьох додаткових відділеннях навчалось більше 500 дітей і працювало десять вчителів на державних посадах, один на контрактній основі, один викладач закону, чотирьох було з інших шкіл. Їхню працю оплачував гурток Товариства «Рідна школа» з учнівських оплат. Школа ніколи не була державною.

Під час совєтської окупації Перемишля в 1939-1941 рр. “Шашкевичівка” змінила назву на школу ім. Івана Франка. Після 28 червня 1941 року, коли німецькі війська зайняли правобережний Перемишль, у будинку знаходилася військова лікарня. Потім однак нова окупаційна адміністрація дала дозвіл українцям відкрити початкову школу, а також загальноосвітню і торгову гімназію. Узимку 1941/42 та 1942/43 протягом багатьох тижнів школи були закритими. Причинами були: брак опалення, епідемія висипного тифу. У 1944 році всі освітні об’єкти зайняли на військові цілі.

Після Другої світової війни навчання в школі почалось як звично, тобто 1 вересня 1944 року – розпочала знову діяльність початкова школа з українською мовою навчання, в якій навчалось 452 дітей (235 дівчат і 217 хлопців). 15 жовтня 1945 року школу закрили у зв’язку з початком переселень українського населення з Польщі до УРСР.

Повторні намагання відкрити школу з українською мовою навчання з’явились 1990 року. 1 червня 1991 Відділ освіти дав дозвіл на відкриття Початкової школи № 17 в Перемишлі з українською мовою навчання, надавши їй той сам будинок, при вул. Смольки 10, а 8 листопада школі повернули ім’я Маркіяна Шашкевича.

У першому навчальному 1991/1992 році навчання почалося в класі «0» та I-VII класах, натомість як наступного року це була уже восьмикласна школа з садком. 1 вересня 1995 постав Загальноосвітній ліцей з українською мовою навчання.

Джерело: Вікіпедія

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

4 коментарі до Українська гімназія у Перемишлі: Історія

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200