Ми пам’ятаємо. Йосафат Коциловський (1876-1947)

3 березня 1876 року у селі Пакошівка Сяноцького повіту народився Йосафат КОЦИЛОВСЬКИЙ (1876-1947) – єпископ Української греко-католицької церкви, мученик (2001).

Здобув теологічну освіту у Львові, Римі (1907) та Відні. Отримав звання доктора теології та філософії. У 1915-1916 роках був директором української духовної семінарії, а згодом призначений віце-ректором і професором богослов’я Духовної семінарії в Станіславові (сьогодні – Івано-Франківськ).

9 жовтня 1907 року був висвячений на священика. У 1911 – вступив до Чину Святого Василія Великого (василіяни). 8 листопада 1916 Австро-Угорський цісар іменував монаха о. Йосафата Коциловського новим греко-католицьким перемишльським єпископом. 29 січня 1917 призначений Римом єпископом Перемишльської єпархії УГКЦ. Його архієрейські свячення провів митрополит Андрей Шептицький 23 вересня 1917 р. в Перемишлі. До складу Перемишльської єпархії також входила територія Лемківщини.

Очолював Перемишльську єпархію до встановлення комуністичної влади. Зокрема 1943 року провів месу для добровольців Дивізії СС «Галичина».

Йосафат Коциловський створив ряд громадських та церковних товариств, видавав тижневик «Український Бескид», в якому друкувалося багато матеріалів на лемківську тематику.

По закінченні війни відважно намагався протистояти комуністичному тиску проти Церкви. У вересні 1945 був вперше ув’язнений польською владою, а 1946 переданий до рук НКВС у Львові. Звідси був переведений до Києва, де від нього вимагали перехід у православ’я в обмін на збереження життя і сану. Через поневіряння захворів на запалення легень і помер 17 листопада 1947 року у київській в’язниці.

24 квітня 2001 р. у присутності Папи Івана Павла ІІ у Ватикані відбулося проголошення декрету мучеництва єпископа Йосафата Коциловського. Обряд беатифікації відбувся 27 червня 2001 р. у м. Львові під час Святої Літургії у візантійському обряді за участі Івана Павла ІІ.

Після смерті Йосафата Коциловського у тюремній лікарні, місцеві монахи таємно домовилися з персоналом лікарні поховати тіло в окрему могилу, а не у спільну тюремну. Згодом, священнослужителі з міст Рудки та Стрий, Львівської області таємно перенесли рештки на Личаківський цвинтар, що у Львові і перепоховали їх у польській могилі «другим поверхом». З набуттям Україною незалежності мощі Йосафата Коциловського було перепоховано у Стрию. Фрагмент мощів знаходиться у храмі св. Василія, що на Львівській площі у Києві.

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200