Лемківський ресторан та українські пісні в американському фільму “Мисливець на оленів”
В оскароносному фільму «Мисли́вець на о́ленів» (The Deer Hunter), який вийшов на екрани 1978 року, події його першої частини відбуваються у лемківському ресторані (Lemko Hall) у місті Клівленд. Один з трьох товаришів одружується і святкує весілля у ньому, де лунають українські весільні пісні і танці, зокрема гопак.
Аналогічні “Lemko Hall” також були в інших американських містах, зокрема в Йонкерсі, Монро, а також штатах Пенсильванія та Огайо. Крім цього був «Lemko-Park». Всі вони були засновані в 1950-х і тішились популярністю серед американських лемків, серед яких, на жаль, також було багато так званих карпаторусинів.
Ще в 1890-х роках було багато так званих карпато-русинських імігрантів до вугледобувних сіл Пенсільванії. Багато хто з них називав себе лемками. Перші лемківські зали чи Lemko Halls могли бути побудовані на початку 1900-х років. “Lemko Hall” в Клівленді, що був побудований лемками у 1910 році як салон і світський зал, а у 1930-х роках його купив Лемківське товариство (Lemko Association).
Лемківське товариство США та Канади було найбільшою громадсько-культурною організацією серед лемківських емігрантів у Північній Америці. Протягом 1936 року вона була офіційно прокомуністичною, підтримувала план переселення лемків з їхньої карпатської батьківщини до Радянського Союзу для вирішення соціально-економічних та національних проблем. Вони прийняли антифашистську платформу, виступили за створення карпато-рoсcинської секції в рамках Міжнародного робітничого ордену. У 1939 році штаб-квартира переїхала в Йонкерс, штат Нью-Йорк. Парафія св. Марії Карпато-Роcсійської Православної Єпархії (ACROD) розташована в Йонкерсі.
Фільм знятий у жанрі військової драми про долю трьох друзів, які добровільно пішли служили у піхоті під час війни у В’єтнамі. І власне напередодні відбуття в армію показаний епізод із так званим “слов’янським весіллям”.
У фільмі ролі виконували відомі сьогодні Роберт де Ніро, Крістофер Вокен, Меріл Стріп, а також актор українського походження Джордж (Юрій) Дзундза. Мати останнього була українкою, яка емігрувала до США з Америки у 1946 році.
Фільм отримав п’ять нагород “Оскар”, серед яких найкращий фільм 1978 року. Станом на сьогодні він займає 185-у позицію у списку 250 найкращих фільмів за версією IMDb.
Автор Тарас Радь
Напишіть відгук