У Львові відзначили 122 років від народження Богдана-Ігора Антонича

5 жовтня 2021 року лемківська громада Львова взяла участь у заходах з нагоди відзначення 122 років від народження Богдана-Ігора Антнонича (1909-1937).

До пам’ятника-композиції творчості Поета “Привітання життя”, що знаходиться на вулиці Городоцькій (у сквері біля цирку) було покладено квіти. Варто нагадати, що це місце є невипадковим, оскільки він знаходиться навпроти будинку за адресою вулиця Городоцька 50. Тут у квартирі рідного брата його матері Олександра Волошиновича Богдан-Ігор Антонич проживав у період з 1928 по 1937 роки. Про цей факт сьогодні нагадує меморіальна таблиця, яку встановили на фасаді будинку ще у 1989 році.

З вітальним словом виступили голови Львівського обласного товариства “Лемківщина” Володимир Шуркало і Степан Майкович (2014-2020), депутат Львівської обласної ради та голова профільної депутатської комісії з питань культури Святослав Шеремета і директорка Музею-садиби родини Антоничів у Бортятині Ольга Дядинчук. Серед присутніх також були колишні заступники голови товариства Ярослав Козак, Іван Радь і Мирослав Дмитрах, а також голова Ради старійшин Андрій Тавпаш.

Поміж іншого, у своєму виступі С.Шеремета поінформував, що з обласного бюджету передбачене фінансування для оновлення експозиції у Музеї-садибі родини Антоничів (філіал Львівського музею релігії) у селі Бортятин, де батько поета о. Василь Антонич-Кот був парохом у період з 1927 по 1947 року. На місцевому цвинтарі поховані батьки Богдана-Ігора Антонича.

Довідково

Богдан-Ігор Антонич народився 5 жовтня 1909 року у с. Новиця на Лемківщині, що сьогодні входиться до складу Горлицького повіту Підкарпатського воєводства Республіки Польща.

З середини 1920-х років батьки Антонича переїхали жити до села Бортятин Мостиського району Львівської області), де його батько о.Василь був місцевим парохом. Протягом 1928–1933 років Антонич був студентом Львівського університету ім. Яна Казимира, де навчався на філософському факультеті за спеціальністю польська філологія. Протягом усього свого 9-річного “львівського періоду” у житті Антонич проживав у квартирі рідного брата його матері Олександра Волошиновича на вулиці Городоцькі, 50.

Проягом короткого періоду свого життя друком вийшло чотири збірки поезії “Привітання життя” (1931), “Велика гармонія” (1932-33 рр. у періодиці, цілком надрукована 1967 р.), “Три перстені” (1934) і “Книга Лева” (1936), а ще дві посмертно – “Зелена Євангелія” (1938), “Ротації” (1938).

Помер Антонич на 28-му році життя. Похований у Львові на Янівському цвинтарі на полі №4.  Після його смерті та входження Західної України до складу УРСР Антонич, як аполітичний поет-містик, був заборонений. Інтерес до нього виник лише у 1960-х роках в українській діаспорі і лише у кінці 1980-х років в СРСР.

У 1965 році Ірина та Ігор Калинець завдяки підказкам Ірини Вільде відшукали на Янівському цвинтарі загублене місце, де був похований Богдан-Ігор поряд з його дядьком Олександром Волошиновичем. У 1987 році на цьому місці було встановлено надробок авторства Теодозії Бриж.

У кінці 1980-х років також було віднайдено помешканнця на вулиці Городоцькі, 50 у Львові, де у 1930-х роках проживав Антонич. У 1989 році на фасаді будинку було встановлено меморіальну таблицю, а того ж року, за ініціативи голови Львівської спілки письменників Романа Лубківського, в рідному селі Новиця на Лемківщині було встановлено та урочисто відкрито пам’ятний знак Поетові.

На початку 1990-х років також було віднайдено інформацію про помешкання батьків Антонича у селі Бортятин у Мостиському районі, що за 50 кілометрів на захід від Львова. У ньому у 2009 році було відкрито Музей-садибу родини Антоничів.

У 2016 році у Львові на вулиці Городоцькій у сквері, навпроти будинку, де мешкав Богдан-Ігор Антонич було відкрито перший в Україні пам’ятника Поетові. Пам’ятник виконаний за проектом скульптора Володимира Одрехівського та архітекторів Дениса Белюха, Олександри Лібич, Олександра Матушкова.

Текст і фото Тарас Радь

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200