Презентація путівника “Стежками предків: Сяніцький повіт” у Львові
У п’ятницю, 24 вересня 2021 року у Львові у Центрі Шептицького Українського католицького університету (адреса вул. Стрийська, 29А) відбудеться презентація туристичного путівника “Стежками предків: Сяніцький повіт”. Початок о 18:30
Презентуватимуть путівник команда проєкту і учасники експедиції:
- Роман Стрехалюк – керівник проєкту “Стежками предків”
- Оля Свідзинська – авторка текстів
- Тарас Радь – науковий редактор путівника, автор текстів
- Христина Дубницька – голова МГО “Вирій”
- Ігор Губіліт – директор туроператора “Відвідай”
Презентації планують провести також у Києві, Перемишлі і Сяноці (Польща).
Путівник описує матеріальну культурну спадщину частини українських етнічних земель на помежів’ї Лемківщини, Західної Бойківщини і Надсяння. Видання розкриває основні історичні віхи життя і культури Сяніччини, починаючи з княжих часів і завершуючи депортаціями 1944-1947 роками. У довідках населених пунктів повіту подано стислий екскурс в історію, демографію, громадське життя, описи збережених дерев’яних та мурованих церков, пам’яток меморіальної спадщини.
Путівник підготувала команда Громадської організації «Вирій» за підтримки Українського культурного фонду. Над ним працював авторський колектив у складі шести осіб: Олі Свідзинської, Тараса Радя, Романа Стрехалюка, Станіслава Клосовського, Тараса Гакавчина і Христини Дубницької.
У червні цього року команда проекту здійснила другу пошукову експедицію “Стежками предків”, основна мета якої — зафіксувати культурну спадщину українців, які до середини ХХ століття проживали на теренах сучасної південно-східної Польщі. Учасники експедиції відвідали Сяніцький повіт, де за 7 днів зробили фото- та відеофіксацію понад 100 існуючих та неіснуючих сіл, щоб згодом сформувати популярний путівник для туристів та краєзнавців.
У 2019 році організація розпочала проєкт «Стежками предків» та видала путівник, присвячений українській культурній спадщині Любачівського повіту в Польщі. Він був першим з серії запланованих видань, які мають на меті не лише популяризувати українською мовою інформацію про українську культурну спадщину у Польщі, але також закликом до українців частіше подорожувати теренами Закерзоння і відвідувати місця, де народились їхні предки.
Громадська організація “Вирій” займається збереженням і популяризацією історії та культури українських етнічних земель за кордонами України. Її створили 2014 року у Львові учасники міжнародного табору-експедиції “Вирій”, який від 2009-го щороку відбувається на теренах Закерзоння (південно-східна Польща). Проєкт об’єднує громадських активістів з різних галузей суспільного життя, яким не байдуже збереження культурної спадщини та національної пам’яті українців за межами України.
Джерело: сторінка Громадської організації “Вирій”
Напишіть відгук