5-6 жовтня у Львові та Бортятині відзначили 110 річницю від народження Богдана-Ігора Антонича

Сьогодні, 5 жовтня 2019 року у Львові лемківська спільнота спільно з владою та громадою міста відзначила 110 років від народження українського поета з Лемквщини  Богдана-Ігора Антонича (1909-1937).

Заходи з вшанування Поета відбулися біля пам’ятника-композиції, яка присвячений творчості Богдана-Ігора Антонича “Привітання життя” на вулиці Городоцькій неподалік місця, де він мешкав останні 9 років свого життя.

Участь у заходав брали голова Львівської обласної організації ВУТ “Лемківщина” Степан Майкович разом із заступниками Ярославом Козаком та Іваном Радем, поект та лауреат Шевченківської премії Ігор Калинець, народний депутата України Олег Синютка і заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

Захід проходив у супроводі народного ансамблі пісні і танцю “Лемковина” та учні творчої школи Павла Табакова, які декламували вірші Антонича.

У неділю, 6 жовтня у селі Бортятин в Музеї-садибі родини Антоничів продовжаться заходи з нагоди 110 річниці від дня народження Б.-І.Антонича. Початок о 13:00. З програмою відзначення можна ознайомитись на сторінці Музею у мережі Facebook http://bit.ly/2LU5awP

Довідково

Богдан-Ігор Антонич народився 5 жовтня 1909 року у с. Новиця на Лемківщині, що сьогодні входиться до складу Горлицького повіту Підкарпатського воєводства Республіки Польща.

З середини 1920-х років батьки Антонича переїхали жити до села Бортятин Мостиського району Львівської області), де його батько о.Василь був місцевим парохом. Протягом 1928–1933 років Антонич був студентом Львівського університету ім. Яна Казимира, де навчався на філософському факультеті за спеціальністю польська філологія. Протягом усього свого 9-річного “львівського періоду” у житті Антонич проживав у квартирі рідного брата його матері Олександра Волошиновича на вулиці Городоцькі, 50.

Проягом короткого періоду свого життя друком вийшло чотири збірки поезії “Привітання життя” (1931), “Велика гармонія” (1932-33 рр. у періодиці, цілком надрукована 1967 р.), “Три перстені” (1934) і “Книга Лева” (1936), а ще дві посмертно – “Зелена Євангелія” (1938), “Ротації” (1938).

Помер Антонич на 28-му році життя. Похований у Львові на Янівському цвинтарі на полі №4.  Після його смерті та входження Західної України до складу УРСР Антонич, як аполітичний поет-містик, був заборонений. Інтерес до нього виник лише у 1960-х роках в українській діаспорі і лише у кінці 1980-х років в СРСР.

У 1965 році Ірина та Ігор Калинець завдяки підказкам Ірини Вільде відшукали на Янівському цвинтарі загублене місце, де був похований Богдан-Ігор поряд з його дядьком Олександром Волошиновичем. У 1987 році на цьому місці було встановлено надробок авторства Теодозії Бриж.

У кінці 1980-х років також було віднайдено помешканнця на вулиці Городоцькі, 50 у Львові, де у 1930-х роках проживав Антонич. У 1989 році на фасаді будинку було встановлено меморіальну таблицю, а того ж року, за ініціативи голови Львівської спілки письменників Романа Лубківського, в рідному селі Новиця на Лемківщині було встановлено та урочисто відкрито пам’ятний знак Поетові.

На початку 1990-х років також було віднайдено інформацію про помешкання батьків Антонича у селі Бортятин у Мостиському районі, що за 50 кілометрів на захід від Львова. У ньому у 2009 році було відкрито Музей-садибу родини Антоничів.

У 2016 році у Львові на вулиці Городоцькій у сквері, навпроти будинку, де мешкав Богдан-Ігор Антонич було відкрито перший в Україні пам’ятника Поетові. Пам’ятник виконаний за проектом скульптора Володимира Одрехівського та архітекторів Дениса Белюха, Олександри Лібич, Олександра Матушкова.

Фото Тарас Радь

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200