Проголошення Лемківської (Команецької) Республіки

Церква св.ОнуфріяЦього дня, а саме 4 листопада 1918 року, у приміщенні школи села Нижній Вислік оголосили збори, в яких взяли участь представники з зз навколишніх сіл: Балигород, Бальниця, Вислік Великий, Височани, Воля Мигова, Дарів, Довжиця, Душатин, Кальниця, Карликів, Команча, Куляшне, Лупків, Манів, Миків, Мокре, Морохів, Мощанець, Ославиця, Полонна, Прелуки, Прибишів, Пулави, Радошиці, Репедь, Смільник, Сукувате, Суровиця, Тісна, Туринське, Чистогорб, Щавне, Явірник. Було ухвалено організувати Повітову Українську Національну Раду для Сяноцького повіту, а головою ради вибрано отця Пантелеймона Шпильку. Так проголошено створення Лемківської Республіки, яку часто називають Команецькою Республікою.

А все починалося так. Австрійський цісар Карло 12 жовтня 1918 року скликав представників парламентських груп, щоб довідатися, як ставляться народи Австрійської імперії до перебудови держави. Де зокрема з уст Є.Петрушевича і Е.Левицького почув, що “щирим бажанням всіх українців є створення самостійної української держави на територіях східної Галичини, північної Буковини та північносхідної Угорщини”. Згодом, 16 жовтня, цісар видав маніфест, у якому зокрема зазначалося про необхідність вирішення польських вимог в Галичині, проте українські побажання знехтувалися.

18 жовтня було створено Українську Народну Раду як головний орган українців на території Австро-Угорщини, у програмі якого говорилося, що “вся українська етнічна область на території Австро-Угорщини, а саме: Східна Галичина з граничнею лінією по річці Сян, включно Лемківщини, північно-західньої Буковини з містами Чернівці, Сторожинець і Серет, і українське пасмо Північносхідньої Угорщини ставновлять єдине українське територіальне ціле”. УНР звернулася до народу із закликом обороняти інтереси своєї держави.

Після проголошення 1 листопада утворення Західної Української Народної Республіки, на східній Лемківщині розпочався рух за приєднання Лемківщини до ЗУНР. Ініціатором руху виступив грекокатолицький парох із Великого Вислока отець Пантелеймон Шпилька. Разом із парохом з Нижнього Вислока о. М.Теслею і вчителем Г.Судомиром він скликав збори визначних громадян у Великому Вислоці, на якому вирішено, щоб наступного дня, 4 листопада, зібрати по одному-двох представників з навколишніх сіл на нараду. Так і сталося збори відбулися у селі Нижній Вислік. Після прочитання акту проголошення ЗУНР і дискусії, учасники зборів винесли постанову “заснувати Повітову Українську Національну Раду для Сяніцького повіту з осідком у Вислоці Великів”, її головою обрано о. П.Шпильку, визначено його заступників, а керівником Українського Повітового Комісаріату схвалено Г.Судомиру, якого зобов’язали створити нові громадські управи і заприсягти їх на вірність Українській Державі. Також вирішено по всіх селах створити озброєну міліцію, щоб тримати спокій, лад і порядок. Комендантом міліції назначено Андрія Кира. Щоб не було грабунків, прийнято, що села повинні давати демобілізованим воякам, що верталися на батьківщину, нічліг і допомагати з харчуванням. Тоді ж схвалено печатку з написом “Комісаріат повіта Сяніцького у Вислоці Великім”.

У своїх спогадах о. П.Шпилька пише про різні проблеми, які виникали з проголошенням Повітової Української Національної Ради. Були й організаційні труднощі, бракувало людей, які б могли командувати невеликими частинами міліції. Тому не маючи великої потуги, за три місяці після проголошення, “Лемківська Республіка” припинила своє існування.

23 січня 1919 польські війська захопили Вислік. Наступного дня відбувся бій під селом Команча, де загинула значна кількість українських міліціонерів. По цій останній битві Лемківську Республіку часто і називають Команецькою Республікою, оскільки там відбулася найбільша сутичка українських і польських угрупувань.

Інформація черпалася із записок НТШ “Лемківщина: земля-люди-історія-культура” – 1988. ? т.1 – с 179

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

2 коментарі до Проголошення Лемківської (Команецької) Республіки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200