22-24 липня відбувся 34-ий фестиваль «Лемківська Ватра» у Ждині

А також в рамках фестивалю відбулося засідання Президії СФУЛО.

Львівське обласне товариство «Лемківщина» і ЛОМГО «Молода Лемківщина» взяли чисельну участь у XXXIV фестивалі «Лемківська Ватра», який відбувався 22-24 липня 2016 року у Ждині (Польща).

watra_16_plakatТрадиційно з цієї нагоди до Польщі з’їхалися лемки з усього світу – України, Словаччини, Сербії, Хорватії, США і Канади – щоб відвідати рідні місця та зустрітися один з одним. Звично широко була представлена програма фестивалю як народними хоровими, танцювальними та вокальними учасниками, так і молодіжними фольклорними колективами. Серед них «Йорий Клоц» (Львів), Лемко-Тавер (Лігниця), Надія (Лігниця), The Dollars Brother Band (Горлиці), Ослов’яни (Мокре) та інші.

Офіційна церемонія відкриття розпочалася 23 липня панахидою біля пам’ятника жертвам операція «Вісла» в 1947 році, внаслідок якої лемківське населення було депортовано до північних регіонів Польщі.

Не оминули цьогорічну «Лемківську Ватру» і негативні тенденції сучасних українсько-польських відносин, які нагнітаються в односторонньому порядку діючою польською владою. Вперше як на ватряному полі, так і на самій сцені вільно поширювалися ідеї так званого лемківського сепаратизму, які пропагують окремішню лемківську ідентичність. Прапори лем-лемків (синьо-жовто-зелений триколор) варто розцінювати як прояв політики лояльності правлячих кіл Польщі до українофобських проектів, таких як кресов’яцтво (прихильники ідеї польських Кресів) і так зване політичне русинство (формування штучної ідентичності на крайніх західних етнічних українських теренах).

На жаль, центральна українська влада фактично проігнорувала «Лемківську Ватру», що також є показником слабкості її позицій в контексті антиукраїнської істерії, яка розгорнута на території Польщі. Голова Тернопільської ОДА Степан Барна (предки походять із Завадки Риманівської), перший секретар Посольства України Наталія Житарюк, яка зачитала вітального листа від Президента України Петра Порошенка та Генеральний консул України у Кракові Олег Мандюк представляли українську делегацію під час офіційної церемонії відкриття.

Польська делегація також не була представлена поважними високопосадовцями, проте була значно більшою та різноплановою. Серед них заступник міністра спорту і туризму Польщі Давид Ласек, депутат польського Сенату Станіслав Когут, депутатка Сейму, представники влади Малопольського та Підкарпатського воєводств, Горлицького повіту та гміни Устя Горлицьке.

Закриття фестивалю відбулося у неділю після Богослужіння. Їх було два – архієрейська Служба Божа у греко-католицькій каплиці біля вартяного поля на чолі з митрополитом Євгеном-Мирославом Поповичем і православна у місцевій лемківській церкві в Ждині.

Президія СФУЛО

У часі «Лемківської Ватри» відбулося засідання Президії Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань за участі Голови Софії Федини та представників усіх семи країн-суб’єктів – України (Степан Майкович зі Львова, Степан Криницький з Івано-Франківська, Володимир Вовк з Ужгорода), Польщі (Степан Клапик, Еміль Гойсак), Словаччини (Петро Сокол, Віктор Бандурчин), Сербії (Богдан Віславський), Хорватії (Дубравка Рашлянин), США (Марко Гованський) і Канади (Андрій Ротко).

На засіданні кожна з організацій підвела підсумки своєї роботи за попередній рік та звернули увагу на основні проблеми, які сьогодні стоять перед лемківською спільнотою у кожній з країн.

Було розглянуто питання приготування до проведення VI Конгресу СФУЛО.  За підсумками обговорення було вирішено провести його літом 2017 року в Україні напередодні фестивалю лемківської культури «Гомін Лемківщини», що неподалік Львова. Прийнято рішення про участь по 7 делегатів від кожної з семи країни-суб’єкта СФУЛО.

Крім звіту голови й керівних органів організації на Конгресі розглянуть питання внесення змін до Статуту та приймуть Програму СФУЛО на 2017-2022 роки.

Між головами лемківських організацій також було вирішено узгодити програму заходів з нагоди 70-річчя операції «Вісла», серед яких планується проведення міжнародної наукової конференції весною 2017 року напередодні наступного засідання Президії СФУЛО у Львові.

Під час засідання Президії СФУЛО було анонсовано початок роботи Центру українсько-польсько-словацького пограниччя, який функціонуватиме при Гуманітарному факультеті Українського Католицького Університету. Основним завданням Центру буде дослідження української спадщини, історії та культури пограниччя, а також створення майданчику для українського-польсько-словацького діалогу.

Учасники фестивалю у Ждині роз’їхалися, щоб уже найближчим часом зустрітися на лемківських фестивалях «Дзвони Лемківщини» (Тернопіль, 6-7 серпня 2016) та «Гомін Лемківщини» (Львів-Зимна Вода, 27-28 серпня 2016).

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200