Микола Мушинка подарував львівському музею картини Олекси Новаківського

новаківськийСьогодні, 23 травня 2016 року, до Львова завітав знаний фольклорист й лемкознавець із Словаччини, академік, професор Микола Мушинка з почесною місією – передати львівському Національного музею ім. Андрея Шептицького з приватної колекції понад 50 картин видатного українського художника початку ХХ століття Олекси Новаківського (1872-1935). Серед гостей заходу були представники львівського товариства “Лемківщина” та голова СФУЛО Софія Федина.

21 квітня, у Празі професор Микола Мушинка офіційно передав дарчу грамоту на картини Олекси Новаківського директорові Національного музею імені Андрія Шептицького Ігорю Кожану.

Зараз картини представлені на вернісажі у Празі, що триватиме до 28 травня, потому їх привезуть у Львів, де вони стануть частиною постійної експозиції музею.

мущинка і новаківський

Ідея про передачу картин українському музею була озвучена кілька років тому в розмові між Миколою Мушинкою та Ігорем Кожаном. Професор Мушинка каже, що як тільки придбав цю збірку, вже тоді думав, що її місце – в Україні.

Засновником і першим власником колекції, яка налічує 50 творів живопису і графіки, був близький друг Олекси Новаківського Іван Голубовський (1878 – 1957). Після його смерті збіркою опікувалась донька  Голубовського – Галина (1913 – 1973).

«Я Новаківського вперше побачив у квартирі Галини Голубовської, доньки Івана Голубовського. Усі стіни були обвішані картинами Новаківського, а інших картин там не було. Лише Новаківський», – розповів Микола Мушинка.

новаківський_картина 1Це був 1974 рік, у Чехословаччині тривала так звана «нормалізація», коли комуністична ідеологія намагалася розправитися з усіма незгідними з нею. Молодий університетський викладач Мушинка був покараним і працював пастухом в колгоспі.

Збірка картин Новківського належала Іванові Голубовському, другові та меценатові художника. Після Другої світової війни він з родиною поселився у Чехословаччині. Галина Голубовська отримала колекцію у спадок після смерті батька. У 1973 році вона скоїла самогубство і весь її маєток став власністю держави. Заповіт, який вона попередньо написала, визнали недійсним.

новаківський_картина2«Але експерт Національної галереї, який, мабуть, був  неписьменним, тоді сказав, що це картини якогось аматора. Так що я їх купив як аматорські картини невідомого художника за дуже низькими цінами на аукціоні. А поскільки я вже пів року ніде не працював, то мені дружина на це всю свою вчительську зарплату віддала. І я на цю зарплату купив ось ці картини. Ми були дуже раді, бо нам сказали, що якби їх ніхто не купив, то картини би завезли на збір сировини. Дали мені ще кілька інкрустованих шкатулок та друкарську машинку з українським шрифтом марки «Мерседес», – розповідає Микола Мушинка.

У 1990 – 2016 роках колекція Мушинки Мушинки експонувалась на виставках у Словаччині, Україні, США, Канаді, Чехії. Відтепер колекція зайняла достойне місце у постійній експозиції ХММ О.Новаківського (м. Львів, вул. Листопадового Чину, 11).

collage-29“Є в житті людини хвилі, які не забуваються. І такою хвилиною для мене і моєї дружини є сьогоднішній день. Мене давно переконували, що найкраще місце для цієї колекції буде тут, де була дійсно створена частина цих картин. Мені батько говорив:  «не давай допомогу тому, хто є багатий, але давай тому, хто є бідний». Сьогодні Україна не є багатою, але заслуговує, щоб я передав їй, мушу сказати і моє, найбільше культурне багатство”, – зазначив професор Микола Мушинка.

Довідка

Олекса Новаківський є одним з найвиразніших представників постімпресіонізму в Україні початку ХХ сторіччя. Він народився у 1872 році на Вінниччині, вчився в Одесі та Краківській Академії красних мистецтв. Згодом, за підтримки митрополита Андрея Шептицького, переїхав до Львова, де заснував власну мистецьку школу, звідки вийшли багато митців, які пізніше здобули визнання і світову славу. Помер Новаківський також у Львові, у 1935 році, залишивши по собі великий мистецький спадок.

Підготовлено за матеріалами Zaxid.Net, Zbruc і Фотографії Старого Львова.

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200