Миколі Мушинці – 80!

musynkaЛьвівське товариство “Лемківщина” вітає невтомного дослідника Лемківщини, фольклориста, літературознавця, бібліографа, іноземного академіка НАН України та активного учасника громадсько-політичного життя української спільноти у Словаччині професора Миколу МУШИНКУ з ювілеєм – 80-річчям!

Боже Вам заплат!

* * *

20 лютого 1936 року в селі Курів на Пряшівщині (Південна Лемківщина), тепер територія Словаччини, народився Микола МУШИНКА – словацький фольклорист, літературознавець,  мистецтвознавець, бібліограф українського походження, Великий лемківський сучасник та дослідник Лемківщини.

Середню освіту здобув у Бардієві та Пряшеві. Навчання продовжив у Празі у Карловому університеті на відділення русистики (україністики). Тут під керівництвом І. Панькевича та Є. Врабцової почав детально вивчати фольклор південних лемків. У 1963 р. рекомендований до аспірантури Карлового університету, а також Київського університету (1964-1967). У 1967 році здобув науковий ступінь кандидата мистецтвознавчих наук, а у 1992 – доктора наук, захистивши докторську дисертацію в  Інституті мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М.Рильського НАН України.

Свій науково-творчий шлях розпочав у Кошицькому університеті (Пряшів) на посаді керівника дослідницького кабінету україністики при кафедрі української мови й літератури філософського факультету (1960-1968). Після подій Празької весни був відлучений від наукового та літературного життя, а у 1971 році звільнений з університету. Наступних двадцять років був змушений працював пастухом у колгоспі (1971-1973), а пізніше кочегаром Пряшівської міської котельні (1973-1988). У 1990 році був реабілітований після чого повернувся на роботу у Кошицький університет на посаду керівника Кабінету україністики, де продовжив активну науково-дослідницьку роботу.

Автор близько 70 книжок, 200 наукових розвідок, 237 наукових статей, 436 рецензій та 1127 науково-популярних та публіцистичних статей. Найважливіші з них: “З українського фольклору Східної Словаччини” (Пряшів, 1963), “З глибини віків. Антологія усної народної творчості українців Східної Словаччини” (1967), “Фольклор Пряшівщини в працях українських та російських вчених і сучасний стан його дослідження” (1968), “Спільні і відмінні риси у фольклорі русинів Пряшівщини та Войводини” (1971), “Екслібриси українських шістидесятників” (1972), “Володимир Гнатюк – дослідник фольклору Закарпаття” (Париж, 1975), “Фольклор русинів Воєводини” (1976), “Фольклорні видання українців Пряшівщини” (Український календар на 1979 р., Варшава), “Орест Жилінський, вчений з душею поета” (1983), “Народна культура південних лемків” (1987), “Життя і справа Володимира Гнатюка” (1988).

Микола Мушинка збирає та досліджує лемківський фольклор також в Югославії, Румунії, Польщі, в Україні, в Західній Чехії та Моравії. У Словаччині та в закордонній пресі опублікував кілька монографічних статей про маловідомих або призабутих дослідників лемківської культури. Тісно співпрацює з Українським музеєм у Свиднику, є членом Словацького етнографічного товариства при Словацькій АН, Міжнародної комісії з дослідження народної культури Карпат та Балкану, співпрацює з “Енциклопедією Українознавства”, з НТШ у Сарселі (Франція), Канадським Інститутом Українських Студій в Едмонтоні.

З 1990 року Микола Мушинка є співзасновником та головою НТШ та Асоціації українців у Словаччині.  У 1991 р. обраний професором Українського Вільного Університету в Мюнхені, почесний професор Кам’янець-Подільського державного університету, почесний доктор наук Ужгородського національного університету, а також іноземним академіком Національної Академії наук України (з 1997).

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200