Засідання Колегії Всеукраїнського товариства Лемківщина у Перечині

4 липня у Перечині на Закарпатті відбулося 3-є у цьому році засідання Колегії Всеукраїнського товариства «Лемківщина». Нагадаємо, що попередні два зсідання Колегії проходили у Тернополі і Львові.

Засідання розпочалися з виступу голови Всеукраїнського товариства Василя Мулеса, на якому було сказано про роботу Закарпатської організації. Відзначено окремо поїздку делегації на фестиваль русинів-українців у Свидник. Не сподобалося, що цей фестиваль втрачає українську душу, особливо прапори і сцену. Добрим словом згадалася акція, яку провів Закарпатський осередок з нагоди Злуки в Ужгороді.

Львівська делегація була представлена в повному складі. Голова організації Степан Майкович розповів про ряд офіційних візитів львівської організації в Словаччину та Польщу, на яких налагоджено співпрацю та погоджено проведення спільних заходів. Згадано про відкриття пам’ятника «Без Вини Покарані…» у с. Сокільники з нагоди 70-річчя депортації українців з прадавніх земель Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини та інших. Також львівська організація активно готується до проведення першого Львівського обласного фестивалю «Гомін Лемківщини», що пройде у Зимній Воді 29-30 серпня.

Керівник івано-франківської делегації розповіла про видавничу діяльність, яка  пожвавилася останнім часом. Також прозвучав заклик на писання нових книг, щоб передати знання, які зберігають лемки. Багато зусиль прикладають івано-франківські лемки до будівництва церкви. З подання Степана Криницького, який сам не був присутній, вирішено адресувати лист-звернення народним депутатам про збереження пільг депортованим лемкам на оплату комунальних послуг. Цей лист був підтриманий Колегією.

Від Тернопільської організації приїхав лише один представник, а саме головний редактор газети «Дзвони Лемківщина» Ігор Дуда. У своєму звіті він згадав про розбудову музею «Лемківське село», про підготовку до фестивалю «Дзвони Лемківщини» та роботу над періодичним виданням лемків України «Дзвони Лемківщини». Звертався до голів осередків, щоб не ховали свої новини, набутки у скринях, а ділилися з іншими і надсилали статті до редакції.

Усі осередки у великодній час провели конкурс лемківської писанки, тому голова Фундації Дослідження Лемківщини Петро Гандяк запропонував у наступному році організувати Всеукраїнський конкурс лемківської писанки. Пропозиція була схвалена більшістю присутніх.

Окрема увага приділялася наповненню новими експонатами музею «Лемківське село». Михайло Тиханський розповів про теперішній стан музею, який з кожним роком наповнюється новими експонатами. Приносять свої речі переважно люди з навколишніх сіл. На засіданні виставка музею була поповнена картиною «Лемки на торговиці», яку подарував присутній тут і висунутий організацією на здобуття звання заслужений художник України Віталій Слобідський.

Окремо обговорювалося питання київської організації, яка протягом останнього часу не долучається активно до справ Всеукраїнського товариства. Пропозиція створити новий осередок в Києві не була прийнята, натомість ухвалено рішення детальніше з’ясувати обставини діяльності товариства «Лемківщина» імені Б.-І. Антонича.

Деяке сум’яття в роботу Колегії внесла пропозиція Василя Мулеси звернутися від імені ВУТ «Лемківщина» до В. Путіна з проханням (!), щоб той відновив будівлі у селі Переможне, в якому проживає чи проживало багато депортованих лемківських родин. Пропозиція виникла з розповіді Анни Кирпан про скрутне становище, в якому опинилися лемки цього села. Після метушні прийшло прояснення і Колегія однозначно відкинула цю пропозицію.

Підсумовуючи роботу Колегії слід сказати, що кожна з представлених обласних організацій працює добре і результати їхньої діяльності помітні та дають свої плоди. Слід чекати, що за недовго побачимо спільні заходи, які б залучали усі осередки до єдності.

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200