Лемківська Ватра як культурний феномен
У період 29-30 серпня 2015 року на території стадіону с.Зимна Вода, що неподалі Львова, відбудеться Львівський обласний фестиваль «Гомін Лемківщини». Відповідне Розпорядження ЛОДА 7 липня 2015 року підписав губернатор Олег Синютка. Згідно нього було створено організаційний комітет, до складу якого увійшло керівництво Львівської обласної організації «Лемківщина» на чолі з головою Степаном Майковичем, представники обласної, районної та місцевої влади, а його співголовою – голова ЛОДА Олег Синютка.
У рамках фестивалю запланована концертно-художня програма за участі фольклорних та естрадних солістів, музичних гуртів і танцювальних колективів. Основна ставка фестивалю робиться на звучанні лемківської пісні та представленні лемківських танців. Відвідувачі зможуть познайомитись з особливістю лемківської культури, традицій та історії.
Лемківська Ватра – це своєрідний культурний феномен (явище), різновид фестивального заходу, який зародився у лемківському середовищі та поширюється за її межами з метою збереження, відродження й пропагування самобутньої культури та історичної пам’яті лемків як крайнього західного субетносу українського народу.
Сьогодні етнографічні межі Лемківщини входять до складу трьох держав – України (11%), Польщі (48%) та Словаччини (41%). В силу історичних обставин більшість автохтонного населення Лемківщини було змушено покинути рідні місця.
В результаті депортації 1944-1946 років, за рішенням комуністичної влади Росії та Польщі про так звану «евакуацію» та обмін населенням, більшість лемків була примусово виселена до радянської України. З надією колись повернутися на рідні землі більшість з них осіла у прикордонних з Польщею територіях і сьогодні переважно проживають у західних областях України – Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській.
Ті ж, кому вдалося уникнути «евакуацію» до УРСР були депортовані у 1947 році на північно-західні понімецькі землі Польщі (так звані «зємє одзискани»), в рамках операції «Вісла», як акту остаточного розв’язання українського питання у Польщі.
Лемкам Словаччини вдалося уникнути депортації. Хоча вони залишилися на рідній землі, проте в результаті асиміляційної політики комуністичної влади втратили значну частину самобутності та українську ідентичність.
За довго до цього, в результаті трудової міграції кінця XIX – першої половини XX століття велика кількість лемків поселилося у США та Канаді, де сьогодні становлять важливу частину української заокеанської еміграції. Віддавна автохтонне лемківське населення також проживає у Сербії та Хорватії, де вони поселилися ще у XVIII ст.
В умовах, коли лемки розкидані по цілому світу та відірвані від рідної землі постала ідея проведення лемківських фестивалів з метою консолідації лемківської спільноти, збереження і відродження власної культури й традицій, а також їх поширення для широкого загалу. Найдовшу історію має Свято культури русинів-українців у Словаччині (м.Свидник), яке бере свій початок у 1953 році. Найбільшим фестивалем лемківської культури у світі є Лемківська Ватра у Польщі (с.Ждиня), яка відбувається з 1982 року. У 2007 році участь у ній брали президенти України та Польщі. Починаючи з 1985 р. Лемківська ватра відбувається у Канаді (м.Дургайм), а з 2001 – у США (м.Елленвілль).
Найбільшим фестивалем лемківської культури в Україні є «Дзвони Лемківщини», який починаючи з 1999 року відбувається неподалік м.Монастириська на Тернопільщині. Щорічно лемківські фестивалі також відбуваються на Івано-Франківщині – «Кличе Зелена Неділя» у с.Рівня), Закарпатті – Лемківська ватра у с.Кострино, Полтавщині – «Барви Лемківщини» у с.Лютенські Будища, Луганщині – «Стежками Лемківщини» у с.Переможне.
Фестивалі лемківської культури у Львівській області традиційно відбуваються у с.Нагірне, Бориславі та Городку. Лемківська Ватра у Нагірному, що на Самбірщині, щорічно проводився з 2004 року зі статусом обласного фестивалю лемківської культури.
Проте цього року Львівський обласний фестиваль під назвою «Гомін Лемківщини» було вирішено вперше провести й проводити надалі у с.Зимна Вода, що біля Львова. Таке рішення було прийнято виходячи з того факту, що найбільша кількість лемків у Львівській області проживає у Пустомитівському районі, а також у зв’язку з його розташування неподалік обласного центру. Це дозволить залучити більшу кількість гостей і зробити фестиваль більш привабливим серед широкого загалу.
Тарас Радь
Останні коментарі