21 травня відзначаємо 120 років від народження Епіфанія Дровняка

drovniak21 травня цього року о 16:00 у Львові з нагоди 120-ї річниці від народження українському художнику-примітивісту Епіфанія Дровняка (1895-1968) відбудеться покладання квітів до пам’ятника Великого лемка, що знаходиться на Музейні площі біля Домініканського собору.

Участь в урочистостях братиме голова Львівського товариства “Лемківщина” Степан Майкович, члени товариства, а також представники творчої інтелігенції Львова.

Довідка

Епіфаній Дровняк народився 21 травня 1895 року в містечку Криниця на Західній Лемківщина у сім’ї німої русинки-українки Євдокії Дровняк. Охрестили його Єпіфаном на честь св. Єпіфанія, якого Церква вшановує 25 травня.

Шкільна наука давалася Дровняку важко, а тому навчання довелося полишити. Змалку не навчився добре говорити, навчився хіба що писати друкованими літерами, трохи читати та рахувати. Зате змалку любив малювати – спочатку грифелем на дошці, згодом олівцем на клаптиках паперу.

Як художника Дровняка світ відкрив 1932 року, коли в Парижі в галереї Leon Marseille експонувалося його 200 малюнків. На виставку українських, французьких та італійських художників, яку влаштував у листопаді  Українським народним музеєм ім. Т.Шевченка, вони потрапили завдяки старанням львівського художника  Романа Турина, який під час мандрівки до Криниці був вражений творчістю лемківського маляра-самоука. Творчістю Дровняка також зацікавився польський художник Єжи Вольф, який у 1938 році опублікував у часописі Arkady нарис «Маляр наївного реалізму в Польщі. Никифор».

У доробку Дровняка понад 30 тис. малюнків, виконаних у техніці акварелі. Для них характерна декоративна виразність, контрастність кольорів, наївність, своєрідність образного мислення автора.

У 1947 році Епіфаній Дровняк розділити долю усіх українців Польщі, які внаслідок операції «Вісла» були змушені покинути рідну землю. Чотири рази його висилали до Щецина, але він, долаючи пішки понад 700 км, повертався додому. Коли вкотре не вдалося Дровняка переселити, влада вирішила змінити його національність на польську. Придумали йому ім’я Ян і дали прізвище Никифор.

Восени 1968 року Епіфаній Дровняк їде до містечка Фолюш, де в місцевому санаторії лікується від туберкульозу. Довготривала хвороба, голод, злидні та поневіряння не минули безслідно і 10 жовтня він помирає. Гроші та майно перейшли до держави, картини стали власністю музею у м. Новий Санч.

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео