На шляху до єднання лемків Польщі

Представники лемків у Спільній комісії уряду і національних та етнічних меншин започаткували нову форму співпраці для всіх лемківських організацій. Автори ідеї проведення періодичних зустрічей лемківських об’єднань і товариств мають надію, що це стане платформою, яка згуртує лемківське середовище.

Мирослава Копистянська та Стефан Дудра, які репрезентують лемків у комісії, вийшли з пропозицією до всього лемківського середовища проводити періодичні зустрічі для всіх лемківських організацій.

– Ми хочемо, щоб усі лемківські організації були глибше ознайомлені з тим, що відбувається на засіданнях комісії. Під час таких зустрічей будемо, зокрема, обговорювати і намагатись спільно вирішувати проблеми, про які ми дізнаємося на засіданнях комісії. Така форма співпраці дозволить нам усім краще працювати і разом обирати напрямок діяльності, – заявляє професор Зеленогірського університету С. Дудра.

Представник лемків у комісії має надію, що ці зустрічі стануть постійним елементом праці лемківського середовища.
– Часом Спільна комісія уряду і національних та етнічних меншин просить нас, щоб ми делегували якогось лемківського представника до праці в підкомісії. Ми з панею М. Копистянською не хочемо самі все вирішувати. Це повинно відбуватися в узгодженні з нашими організаціями. Через таку форму комунікації, якою, маю надію, стануть наші зустрічі, усі питання будуть вирішуватися швидше, а передусім це буде наше спільне становище, – вважає С. Дудра.

Черговий козир, який випливає з такої форми співпраці, це можливість зустрітися разом усім представникам лемківських організацій. Позитивно до справи відноситься, зокрема, Еміль Гойсак, голова Об’єднання лемків.

– Це у якійсь мірі реалізація мого задуму, який мав полягати на створенні чогось на зразок лемківського парламенту. Я саме колись розмовляв про таке з панею М. Копистянською. І як бачу, це потрохи реалізується. Сподіваюся, що така форма праці буде успішною для всіх, – говорить голова Об’єднання лемків, який бачить нову якість у самій праці лемківських представників у комісії.

- Через таку ідею бачу нову якість у самій праці наших представників у комісії. Видно, що вони хочуть представляти інтереси всього середовища. Тим чином можуть теж усіх єднати та інтегрувати лемківську громаду. Вірю, що така форма співпраці дозволять нам аналізувати дотеперішню внутрішню ситуацію середовища, яке вже стомлене розколом і позицією деяких лемківських середовищ (ред. сайту – так звані лем-лемки, відрубники), котрі вважають, що тільки вони є справжніми репрезентантами лемківства у Польщі. Тому ми як Об’єднання лемків дуже ідентифікуємося з новими представниками комісії, які, як видно, відкриті для всіх, – вважає Е. Гойсак.

Пригадаймо, що М.Копистянська та С.Дудра репрезентують лемків у Спільній комісії уряду та національних і етнічних меншин від 1 вересня 2014 року.

Ці особи замінили у складі комісії довголітніх її членів Олену Дуць-Файфер (ред. сайту – не визнала цього рішення) і Стефан Гладик. Коли торік покликано нових членів комісії, у розмові для тижневика “Наше Слово” С.Гладик не приховував, що йому важко було співпрацювати з другим представником лемків у комісії: “Якщо на засіданнях комісії я міг почути від пані О.Дуць-Файфер, що конфлікт між українським і лемківським націоналізмом неминучий, то як нам працювати?”

В результаті проведених серед лемківських організацій консультацій минулого року обрано нових представників лемків у комісії. Саме вони у лютому цього року в Зеленій Горі зорганізували першу зустріч усіх лемківських організацій. Серед запрошених М.Копистянською та С.Дудрою кільканадцять осіб у зустрічі взяли участь представники чотирьох організацій: Об’єднання лемків, Товариства любителів лемківської культури “Lemko Tower” у Стшельцях-Краєнських, Осередку православної культури “ELPIS” у Горлицях та Товариства задля розвитку Музею лемківської культури в Зиндрановій. Хоч можна мати зауваження, чому так мало, то С.Дудру це не знеохочує до дальшої праці.

- Я свідомий, що частина з нас живе на півдні в горах, частина у західній частині Польщі і, можливо, тому трішки нам усім важко зібратися. Може, саме з цієї причини на першій зустрічі, яка була більш організаційного характеру, було нас не багато. Але ми хочемо робити наступні зустрічі, надіюсь, що вони відбудуться у ширшому колі осіб. Добре було б, якби два рази на рік ми усі зустрілися, – говорить С.Дудра.

Професор додає: – Ці зустрічі – це теж змога побачити нам всім, що відбувається в наших товариствах. І для того треба нам цю ідею продовжувати. Просто зустрічатися і розмовляти, – вважає лемківський представник у Спільній комісії уряду та національних і етнічних меншин.

Наступна зустріч планується провести влітку. Можливо, це відбудеться в період, коли у Ждині буде проходити “Лемківська Ватра”. Це добра нагода, оскільки на захід приїжджає багато лемків, серед них – діячі лемківських організацій.

Автор пл

Джерело: Наше Слово №18 від 3 травня 2015 р.

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200