Ми памятаємо. Олекса-Мирон Біланюк (1926-2009)

250px-Біланюк15 грудня 1926 року у селі Сянічок, що неподалік Сяніка, народився Олекса-Мирон БІЛАНЮК (1926-2009) – американський фізик українського походження, професор, іноземний член НАН України, співавтор (разом з Джорджем Сударшаном) концепції тахіонів, яка започаткувала новий напрям сучасної фізики.

Коли майбутньому професору було 16 років німецька окупаційна влада вивезла його на примусові роботи до Німеччини, а згодом тут ж вивезли його батьків. На момент закінчення ДСВ перебував з батьками в американській зоні окупації, яких віднайшов з допомогою повідомлень ООН.

Згодом батьки переїжджають на постійне проживання до США, тоді як Олекса-Мирон їде на навчання до Бельгії. Після переїзду до США він продовжив навчання у Мічиганському університеті, де отримав два дипломи – фізика та математика, а також захистив докторську дисертацію з ядерної фізики за спеціальністю «ядерні реакції».

Після закінчення навчання два роки працював в Аргентині над новим циклотроном. Пізніше повернувся до США, де протягом тридцяти років працював викладачем у Свартморському коледжі (неподалік Філадельфії) та займався науково-дослідницькою роботою. Співпрацював з вченими-фізиками Франції, Італії,  Німеччини, Китаю, Японії.

У 1962 році разом з індійським вченим Джорджем Сударшаном опублікував наукову статтю про теорію можливості існування тахіонів - частинок, що рухаються швидше від світла. Уже пізніше він видав книгу «Тахіони».

У 1976 році як американський вчений був запрошений Київським інститутом ядерних досліджень. Пізніше був членом редакційної колегії «Українського фізичного журналу», що видається Київським інститутом теоретичної фізики.

Біланюк активно займався громадською роботою. З 1998 по 2005 рік був президентом Української вільної академії наук, президентом Української академії мистецтв і наук у США, а також був дійсним членом Наукового товариства імені Т.Г.Шевченка.

Помер 27 березня 2009 року у США, похований у м.Валінгфорд (штат Пенсильванія).

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео