Історія села Жерниця

cerkiew_w_zernicy_wyznej_4Жерниця (pol. Żernica) – лемківське село у Ліському повіті, що знаходилось 12 км. на південь від Ліська. Поділялось на дві частини – Жерниця-Вижня (pol. Żernica Wyżna) і Жерниця-Нижня (pol. Żernica Niżna).

Перша згадка про Жерницю-Нижню відноситься до 1480 року, а Жерниця-Вижня – 1485. Село було засноване на волоському праві і належало роду Балів (перший власник галицький шляхтич Матіас Баль).

У 1511 році у селі була вже православна церква, ймовірно, дерев’яна. На її місці у 1880 році було зведено муровану з каменю греко-католицька церква св.Василія Великого (освячена 26 вересня на Воздвиження Чесного Хреста), яка збереглась до наших днів. У 1936 р. церква була відреставрована, розширено наву, добудовано бабинець і зроблено внутрішні поліхромні розписи. До цієї парафії також належала філіальна мурована церква у Жерниці-Нижній.

У 1939 році у Жерниці-Вижній проживало 1170 мешканців, з них 1060 українців, 95 латинників (римо-католики, які спілкувались українською мовою), 15 євреїв. (В.Кубійович) На підставі угоди між УРСР і ПКНВ від 9 вересня 1944 р. у 1945-1946 роках до Радянської України було виселено більшу частину мешканців села. Ті, що залишилися були депортовані на захід Польщі під час операції «Вісла» в 1947 році: протягом 18 квітня – 10 травня 199 осіб, а 10-15 травня – решта 100 осіб. (Є.Місило) Село опустіло, хати було спалено або розібрано, на його території було створено тюремне сільське господарство (pol. PGR).

Церква була зруйнована у 1947 році і не використовувалась для Богослужінь до 2013 року. Останнім парохом церкви був о. Петро Каламунецький (9.VII.1871 – 1.X.1944), який похований на цвинтарі біля церкви, проте до наших днів гріб не зберігся.

У період Польської Народної Республіки руїни церкви використовувалися як склад для зберігання мінеральних добрив, а дзвіницю було розібрано. До сьогодні збереглися фрагменти настільнного розпису, що зображають святу Ольгу, князя Володимира і Христа у Гетсиманському саду. З давнього іконостасу збереглася лише ікона Христа, яка у даний час зберігається у Історичному музеї в Сяноку. Перед церквою встановлено металевий хрест з нагоди 1000-ліття Хрещення Київської Русі.

У 2008 році теперішній власник території, на якій колись знаходилось село Жерниця, підприємець з Коросна Януш Слабік розпочав комплексну реставрацію церкви, яка тривала до 2013 року. Зроблено нове перекриття бляхою зі зміною конструкції даху, відновлено фасад, постелено нову підлогу з дошок, по можливості відновлено внутрішні розписи з одночасною реставрацією поліхромії, що збереглися. Встановлено новий іконостас і вітражі. Впорядковано прицерковний цвинтар, виконуючи реставрацію збережених надгробних пам’ятників. 29 вересня 2013 р. греко-католицька церква св.Василія Великого була повторно освячена.

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200