Уроки українсько-польського примирення від Яцека Куроня

kuron-300x210Батьківський урок про те, що людей не слід оцінювати за їхньою національністю, Яцек Куронь запам’ятав на все життя.

Цьому польському суспільно-політичному лідерові 3 березня цього року виповнилося б 80 років. Я. Куронь народився у Львові. У часи комуністичної Польщі став лідером опозиції, а після демократичних перетворень його обрано міністром праці і соціальної політики. Я. Куронь також був ініціатором утворення і багатолітнім головою сеймової комісії нацменшин. Він завжди був прихильним до українців, що доводив політичною діяльністю, публічними висловами та участю у важливих заходах. Він був почесним гостем установчого з’їзду Об’єднання українців у Польщі, допомагав побороти антиукраїнські настрої під час українських фестивалів у Перемишлі, підтримав побудову гуртожитку для української школи в Білому Борі, побував на Лемківській ватрі у Ждині тощо. Все життя він сприяв дружнім міждержавним польсько-українським відносинам і взаємному історичному примиренню.

Хоч у нинішній боротьбі українців за демократію та європейський вибір Польща підтвердила, що вона – партнер і дружній сусід України, складається враження, що інколи у взаємовідносинах усе-таки не вистачає Куроневого підходу.

Незалежність України, історичний діалог, взаємна пошана позицій, підтримка нацменшин – це непохитні цінності, яких він дотримувався. Із самого початку демократичних перетворень Куронь рекомендував Польщі будувати дружні відносини з сусідами, починаючи цей процес зі зміни підходу до своїх громадян непольської національності. На його думку, нацменшини за жодних обставин не повинні ставати заручниками міждержавних відносин. Навіть якщо польська діаспора десь, наприклад, за східним кордоном, не отримувала належної підтримки, з точки зору Куроня, не можна застосовувати принципу «ви допікаєте нашим, то ми допікатимемо вашим». Якщо згадати, що за повернення українцям Народного дому в Перемишлі вимагали надати подібну установу для поляків у Львові, або як частина політиків узалежнювала засудження Акції «Вісла» від засудження Волинської трагедії, то виявляється, що до обстоюваних Я. Куронем стандартів – ще некоротка дорога.

Сьогодні часом деякі сили також пробують переконати суспільство, що з державного бюджету Польщі виділено надто щедру підтримку для нацменшин абощо права їх представників – непропорційно широкі. Я.Куронь не вбачав проблеми в такій підтримці з боку держави, бо вважав, що всім громадянам належить однаковий статус: “Мусять існувати спеціальні рампи біля переходів, щоб ті, хто пересувається в інвалідних візках, могли переходити вулицю. Чи це їх привілей? Та нічого подібного – вони просто хочу пересуватись так, як ті, хто має силу в ногах. У випадку нацменшин є достеменно так  само”, – сказав 1998 року Я.Куронь польському виданню “Rubikon” (№2-3). Його голос завжди виразно звучав у питанні польсько-українського примирення. Він усвідомлював, що по обидва боки кордону існують люди та осередки, які не бажають співпраці  і навіть вважають її зрадою національних інтересів. Такі кола, на його думку, не можна залишати поза увагою і відповідною реакцією, не всі конфлікти, за його словами, вдається вирішити за допомогою діяльності третіх сил. Одним із більш запальних, за оцінкою Я.Куроня, було питання увіковічнення памяті жертв польсько-українських протистоянь у різні часи, а особливо в період Другої світової війни. Він говорив, що право на гідні могили повинні мати дві сторони, і по обох боках кордону вони мають поставати “без гніву”: “Я хотів би, щоб зближення між нашими націями відбувалось через їхню справжню спорідненість, а не політичну доцільність”, – сказав Я.Куронь 2001 року в інтервю для тижневика “Наше Слово”. Ці слова окреслюють завжди актуальний виклик, перед яким ставатимуть поляки та українці.

Автор: Григорій Сподарик

Джерело: Наше слово №10 від 9 березня 2014 року

Фото з сайту www.kuron.pl

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200