Ми пам’ятаємо. Іван Бердаль

Сьогодні відзначаємо 86 років від народження Івана Бердаля (1928-1986) – різьбяра, одного з кращих представників рельєфної різьби по дереву.

Народився 15 березня 1928 року у селі Вілька (сьогодні Сяноцький повіт Республіки Польща) на Лемківщині.

Вирішальне значення у виборі майбутньої професії мало місце народження. Село Вілька історично стало одним з осередків (разом із селом Балутянка) різьбярства на Лемківщині, представниками якої здавна була родина Бердалів. Різьбити Іван навчився від батька Григорія Бердаля (1887-1960), який спеціалізувався на виготовленні традиційних тарілок, скринь, палиць та оздобі лемківських садиб.

Його першими роботами були скульптури малих форм, які відтворювали образи тварин, зокрема, олені, орли, лисиці, зайці тощо.

В результаті переселення у 1945 році разом з родиною він опинився в Україні. Певний час жив у селі Гутисько (поблизу Бережан) на Тернопільщині, а згодом переїхав до Трускавця, де прожив до кінця своє життя.

Автор таких скульптур як «Лісоруби» (1960), “Лемківська садиба”, «Підпільна рада на Лемківщині», «Ранок у лемківській хаті», «Збір металобрухту» (1968), “Бойківське подвір’я” (1969), «Серни» (1980),  скульптурної групи «Гномики» та інших.

Різьбярством також займався його молодший брат Микола (1931-2008), відомий як автор анімалістичної пластики. Сьогодні родинну різьбярську справу продовжує син Івана Бердаля Юрій (1957).

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200