Довгоочікувана поїздка у Красну та Ванівку

20-21 вересня лемківська громада Львова та Борислава побувала у лемківських селах Ванівка та Красна, що у Польщі.

Обидва села, так само як і ще близько 20 довколишніх сіл, до депортацій формували лемківську оазу неподалік повітового міста Кросно. Вона знаходилась дещо північніше межі заселення лемків і відділялась пасмом польських поселень.  

У перший день мандрівки делегація з Борислава відвідала село Ванівка (нині – Weglowka). Середучасників було багато тих, які народилися тут або мають коріння у селі. Першочергово бориславці відвідали місцевий український цвинтар, на якому кожен з трепетом розшукував поховання своєї рідні. До гостей з України приєднались теперішні українські мешканці Ванівки та сусідніх Чорноріків.

У цей же час львівська делегація завітала до села Красна (нині – Krasna), де  також відвідали український цвинтар. Місцеве кладовище розчищено та впорядковано стараннями місцевого жителя Лукаша Урама та його родини. Разом з тим відновлено близько 50 могил.

Цього ж п’ятничного дня обидві делегації об’єднались у Красній, де спільно взяли участь у вечірній Службі Божій у місцевій греко-католицькій церкві Архистратига Михаїла (нині – костьол Святої Богородиці).

У суботу, 21 вересня з нагоди храмого празника парох греко-католицької церкви у Ряшеві о.Мирон Михалишин відправив Службу Божу у Ванівській церкві. Сьогодні це римо-католицький костьол, а до депортації українців – православний храм. Літургія була відспівана хором «Лемківська студенка» з міста Борислав. Після спільної молитви відбувся невеликий концерт та частування, як це заведено в українській традиції з нагоди храмового празника.

Дата поїздки вибрана не випадково. Саме 21 вересня 1946 році, коли у Ванівці відзначали кермеш, мешканців села було виселено в Радянську Україну. Пароха місцевої церкви, який противився депортації, того ж дня було розстріляно.

 Сюжет каналу ТРК Львів про поїздку дивитись тут.

Підготував Тарас Радь

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

2 коментарі до Довгоочікувана поїздка у Красну та Ванівку

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200