Довгоочікувана поїздка у Красну та Ванівку
20-21 вересня лемківська громада Львова та Борислава побувала у лемківських селах Ванівка та Красна, що у Польщі.
Обидва села, так само як і ще близько 20 довколишніх сіл, до депортацій формували лемківську оазу неподалік повітового міста Кросно. Вона знаходилась дещо північніше межі заселення лемків і відділялась пасмом польських поселень.
У перший день мандрівки делегація з Борислава відвідала село Ванівка (нині – Weglowka). Середучасників було багато тих, які народилися тут або мають коріння у селі. Першочергово бориславці відвідали місцевий український цвинтар, на якому кожен з трепетом розшукував поховання своєї рідні. До гостей з України приєднались теперішні українські мешканці Ванівки та сусідніх Чорноріків.
У цей же час львівська делегація завітала до села Красна (нині – Krasna), де також відвідали український цвинтар. Місцеве кладовище розчищено та впорядковано стараннями місцевого жителя Лукаша Урама та його родини. Разом з тим відновлено близько 50 могил.
Цього ж п’ятничного дня обидві делегації об’єднались у Красній, де спільно взяли участь у вечірній Службі Божій у місцевій греко-католицькій церкві Архистратига Михаїла (нині – костьол Святої Богородиці).
У суботу, 21 вересня з нагоди храмого празника парох греко-католицької церкви у Ряшеві о.Мирон Михалишин відправив Службу Божу у Ванівській церкві. Сьогодні це римо-католицький костьол, а до депортації українців – православний храм. Літургія була відспівана хором «Лемківська студенка» з міста Борислав. Після спільної молитви відбувся невеликий концерт та частування, як це заведено в українській традиції з нагоди храмового празника.
Дата поїздки вибрана не випадково. Саме 21 вересня 1946 році, коли у Ванівці відзначали кермеш, мешканців села було виселено в Радянську Україну. Пароха місцевої церкви, який противився депортації, того ж дня було розстріляно.
Сюжет каналу ТРК Львів про поїздку дивитись тут.
Підготував Тарас Радь
Останні коментарі