“Лемківщина” вшанувала пам’ять українських жертв концтабору в Явожно

jaworznopomnik

31 серпня львівська делегація Об’єднання товариств депортованих українців «Закерзоння» взяла участь у заходах вшанування пам’яті українських жертв Центрального трудового табору в Явожно (Польща). Серед її учасників також була Львівська обласна організація «Лемківщина».

Табір в Явожно став трагічним символом операції «Вісла». Саме тут щойно проголошена комуністична польська влада ув’язнила українську інтелігенцію та простих українців, які не хотіли покидати рідних домівок і противились депортаціям на західні та північні землі Польщі. У цей самий час у Ряшеві, Сяноку та Варшаві виносились близько пів тисячі смертних вироків тим з них, яких звинувачували у співпраці з ОУН-УПА.

Саме тут, серед лісу, де знаходяться безіменні поховання в’язнів священики української греко-католицької та православної церков вже традиційно провели спільну Літургію та відслужили панахиду. Сьогодні на цьому місці встановлено пам’ятник українським жертвам табору в Явожно.

Участь у поминальних заходах також взяли Генеральний консул України у Кракові Віталій Максименко, голова гуртка ОУП в Катовицях Ірина Ковалик та в минулому багаторічний голова гуртка ОУП в Кракові Роман Любинецький, мер міста Явожно Павел Сільберт.

У переддень відвідин Явожна львівська делегація побувала на Раковицькому цвинтарі у Кракові. Тут віддали шану, помолились і поклали вінок на братській могилі українських військових, які померли у 1919-1921 роках, а також поклали квіти до могили Богдана Лепкого та Степана Смаль-Стоцького.

Довідка

Концентраційний табір в Явожно був створений німцями 15 червня 1943 як філіал концтабору Аушвіц. Його в’язнями були особи українського, чеського, німецького, польського, югославського, румунського, шльонзького тощо походження. Проіснував концтабір до 17 січня 1945 р.

У лютому 1945 р. польська комуністична влада перепрофілювала концтабір в Явожно у філіал Централізованого табору праці, який функціонував до березня 1949 року. Його в’язнями було близько 4 тис. українців, серед яких понад 800 жінок і біля десятка дітей, 22 греко-католицьких і 5 православних священиків.

Загиблих в таборі ховали в розташованому поблизу лісі, в нашвидкуруч викопаних між деревами могилах.

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200