До 100-річчя від дня народження сотенного Івана Шиманського – «Шума»

Іван Шиманський – «Шум» народився в Новому Люблинці Любачівського повіту. Був п’ятим сином із дев’яти дітей Михайла Шиманського та Єви з?дому Грицько. Його батьки були власниками сільського середньозаможного господарства.

Молоді роки Івана Шиманського промайнули в рідному селі. Він там закінчив початкову школу, діяв у місцевому товаристві «Просвіта», займався спортом і був провідним діячем молодіжних організацій. Після закінчення початкової школи продовжував навчання в Любачеві та у Львові.

У 1928–30 роках він разом зі Степаном Бандерою, Данилом Чайківським та Левом Сенишиним видавав гумористично-сатиричний журнал при львівському Союзі української незалежної молоді. У той час він вступив до ОУН, виконував у ній функцію референта, водночас симпатизував УВО, яку очолював сотенний Юліан Головінський, що діяв на Любачівщині (згодом його розстріляла польська поліція).

У 1934–1936 роках І. Шиманський відбував військову службу, закінчив підстаршинську школу, отримав ступінь капрала, служив у підрозділі кавалерії у Війську польському в м. Ланцуті. Після повернення з війська його за українську патріотичну діяльність переслідувала польська поліція. Напередодні ІІ Світової війни удруге був мобілізований до війська, але Польща швидко капітулювала, тож Іван повернувся в рідні сторони, став займатися політичною діяльністю на території Любачівщини й Чесанівщини – разом із майбутнім полковником УПА Василем Левковичем зі Старого Люблинця та Омеляном Грабцем, майбутнім головним командиром «Батьком» УПА «Південь», який загинув над річкою Згаром біля Вінниці. Іван близько співпрацював з Іваном Білим, Адріяном Лебедовичем та іншими.

Перший удар Іван пережив під час приходу червоноармійців на Любачівщину наприкінці 1939 р. Йому та його друзям довелося тікати й переховуватися, щоб не попасти до рук НКВС.

Під німецькою окупацією чимало представників свідомої української молоді, також Іван, вступило за згодою ОУН до української допоміжної поліції, щоб уникнути примусового виїзду на роботи до Німеччини. Іван 1941 р. пройшов поліцейський вишкіл у Холмі, був призначений комендантом поліції в Сагрині Грубешівського повіту. Пізніше перевівся до Чесанова Любачівського повіту. Працюючи на цій посаді, він старався в міру можливостей захищати свій народ перед новим окупантом.

Автор Ярослав Стех

Джрелео: “Наше Слово”, №24 від 16 червня 2013

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200