Старі та нові хати на Лемківщині

Продовження раніше надрукованих публікацій на цю ж тему «Архітектура Лемківщини» та «Дерев’яні церкви на Лемківщині».

 

Метою цієї статті є показати зміни, які відбулися у традиційному будівництві на Лемківщині після Другої світової війни.

Назвою «старі хати» обіймемо традиційне лемківське народне будівництво. «Новими хатами» будемо називати хати, які незалежно від вжитого будівельного матеріалу, формою, тобто зовнішнім і внутрішнім архітектурним рішенням, відрізняються від традиційної лемківської хати.

Слід сказати, що лемки витворили власний своєрідний стиль народного будівництва, яке явно різниться від сусіднього – польського і словацького. Найкращим прикладом є вкриті дашками і банями, оригінальні і чудові лемківські церкви.

Відрізнити старі лемківські хати (хижі) від нових не складно. Потрібно обов’язково познайомитись з основними матеріалами, за допомогою яких зможемо правильно розподілити лемківське будівництво на старе і нове. Найважливіші з них, це: 1) будівельний матеріал та 2) зовнішня та внутрішня архітектурна форма хати. Даля слід взяти до уваги розпланування окремих приміщень хати на функцію, якій служили колись і зараз їх виконують. Необхідно пізнати також важливіші деталі хати, як двері, вікна, печі тощо. На мою думку в традиційному лемківському будівництві треба виділити три відміни хати.

Найстарішою, простою і дуже вміло, щодо форми і функції будованою хатою лемків була «хижа» – «газдівство» однобудинкове. Ця хата збудована з дерева (тесаного, або різаного вздовж) з чотириспадним солом’яним високим дахом. Під одним солом’яним, а пізніше і гонтовим дахом знаходяться «хижа», «комора», «боїско» і «стайня». До «хижі» і «комори» входиться з боїска, яке виконує також функцію «сіней» Високий дах хати дозволяє зберігати велику кількість сіна для худоби на зиму.

Дальшим творчим розвитком традиційної хати є її розбудова. У цій новішій хаті, давнішу комору замінено на «другу хижу», або так звану «хижку», а комору зроблено при стайні. Основною рисою зміни одначе є те, що у тій хаті виникли «сіни», причому «боїско» опинилось в кінці будівлі.

Третьою, більш розвиненою формою традиційної хати-господарства є будівля, яка має під одним дахом «хижу» (кухня) і «хижку» (покої), «сіни», «комору» і ще один покій, званий подекуди «світлицею», а далі боїско і стайня, або навпаки – стайню, а за нею боїско. Очевидно, поряд вищеописаних хат є різні їх відміни з різними додатками, як «шопа, пелевен, стаянка, причина, загата» і тому подібне.

Характерні для лемківських старих хат так звані «загати». (Граб) або довкола хати (Ждиня) зроблена вертикально з дошок, додаткова, укладена провізорична стіна, яка дозволяє зберігати сіно, солому, полову тощо між нею і стіною хати для її огрівання зимою. Для хати у Грабі є характерні, своєрідно місцеве висунене до подвір’я боїско і «стаянка» для овець. Але це вже деталі, про які тут ширше не будемо говорити. Треба однак вказати, що коло хат стоять вбудовані в горбок муровані «пивниці» накриті солом’яним, або дерев’яним дашком. В деяких селах, переважно суміжних з лемківськими селами Словаччини, на пивницях збудовано зграбні дерев’яні «сипанці» (шпихліри), наприклад у Висові.

Менш-більш від дороги Горлиці – Конечна на схід, покрівля традиційної лемківської будівлі переважно, а чим далі на схід виключно – солом’яна. Звідти на захід дахи старих хат здебільшого гонтові. Як вже було сказано, найстаршою покрівлею хат на Лемківщині були чотириспадні солом’яні дахи. Гонти появились пізніше, появляються від заходу Лемківщини і мандрують на її схід. Дахи старих хат є дуже високі – у два, а подекуди у два з половиною рази вищі від «зрубу» (стіни). У новіших хатах відношення стіни до даху виражається пропорцією 1:1,75. Величина даху-«поду» була виправдана господарсько-економічною потребою. На «поді» лемки складали сіно, солому, зерно тощо.

Слід додати, що традиційні хати в селі вміло розміщені. Вони подібні до себе, але водночас і кожна з них є своєрідна, оригінальна. Ці хати неповторні-індивідуальні, як і лемківські церкви, досконало вкомпоновані в село, яке творить приємний краєвид.

Вже у міжвоєнний період заможніші лемки почали будувати двобудинкові «газдівства» – окремо житловий і господарський будинки. В поодиноких лемківських селах, наприклад, в Лосє, Климківці Горлицького повіту, с.Криниця, Жегестів та ін. появились муровані будівлі криті бляхою. В цих селах і їм подібним, як Висова, Мохначка, будовано також модерні дерев’яні хати – «вільні». На традиційних старих хатах почала з’являтись «біла» бляха, а в них дерев’яна підлога, побільшені вікна тощо. Знати було, що села багатіють і розвиваються. Це було можливо завдяки всебічним контактам лемків зі світом (сезонна праця в Угорщині, заробітки в Америці та інших високорозвинених країнах, розвиток лемківських курортів, які сприяли поступові у рільничо-годівельному господарстві на Лемківщині) як щодо використання будівельного матеріалу, так і архітектурної форми нових «хиж». В нових хатах почали появлятися «ганки», «веранди», із застосуванням більшої кількості скла і декоративного орнаменту. Загальний розвиток техніки, зростання потреб, сусідні впливи і матеріальні можливості лемків дали початок новому періоду в лемківському будівництві.

Зараз будують лише муровані хати. Будувати дерев’яні вже заборонено. Сільське будівництво є підпорядковане загальним сучасним планам, вимогам і потребам. На жаль, нове будівництво у нічому не вдається до прекрасних традиційних форм лемківського будівництва. Зміни сягають далеко, що і навіть у старих хатах роблять основні конструкції в середині, будують нові печі, вікна, двері, переставляють стіни, замінюють сіни на кухню, або на кімнату. Змінюється давній краєвид села. Практично у кожному селі постають нові великі муровані житлові та господарські будинки (партерові та поверхові), наприклад, Кункова, Лосє, Перегримка, Зиндранова, Щавне, Команча тощо. В селах живуть тепер інтелігенція та робітники. Вони будують модерні хати без господарських будинків, що є цілком новим явищем, зникає традиційний «вигляд» лемківського села, лише церкви, придорожні каплички стоять як свідки давнього будівництва на Лемківщині.

 

Джерело: Стефанівський П. Старі та нові хати на Лемківщині // Дерев’яна архітектура українських Карпат / Ред. І.Гвозда. – Нью-Йорк: Фундація дослідження Лемківщини, 1978. – с.50-52

 

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео