Відбувся VІ з’їзд Союзу русинів-українців Словаччини

26 січня в Пряшеві відбувся VІ з’їзд Союзу русинів-українців Словацької Республіки. З’їзд вказав на певні здобутки, окреслив проблеми і констатував значні втрати в діяльності організації і в житті всієї національної меншини.

26 січня 2013 року  в Студентському гуртожитку Пряшівського університету відбувся VІ з’їзд Союзу русинів-українців Словацької Республіки.

Після Гімну Словацької Республіки делегатів і гостей з’їзду від імені Центральної ради СРУСР  привітав голова Центральної ради Союзу  Петро Сокол. Він сказав, що з’їзд скликано згідно з Статутом Союзу русинів-українців СР і його метою є  оцінити минуле і профілювати  завдання організації на майбутній  період. 

У роботі з’їзду взяло участь 55 делегатів з 60 від первинних організацій Союзу, а також гості – голова комісії культури та національних меншин Пряшівського самоврядного краю Еміл Хлапечек, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Словацькій Республіці Олег Гаваші, Генеральний консул України в Пряшеві Ольга Бенч, приматор міста Свидника Ян Голодняк,  за Греко-католицьке архієпископство  в Пряшеві о. прот. ICLIc Юрій Попович, голова Асоціації україністів Словаччини  та Наукового товариства ім.Т.Г.Шевченка Микола Мушинка, голова Спілки українських письменників Словаччини Іван Яцканин,  директор СНМ – Музею української культури у Свиднику Мирослав Сополига,  секретар Координаційного комітету реоптантів СР Степан Крушко та ін.

Робоча президія з’їзду (на фото зліва): Олег Гаваші, Юрій Шпірко, Петро Сокол, Ольга Бенч, о. прот. Юрій Попович, Марія Ґмиттер, Іван Лаба

Делегати ухвалили програму роботи з’їзду, регламент засідання,  виборчий порядок з’їзду. Після того пройшли вибори комісій – мандатної, виборчої і пропозиційної.

Звітну доповідь про діяльність Союзу русинів-українців Словацької Республіки  від V з’їзду зачитав Петро Сокол.

Делегатів з’їзду привітав Надзвичайний і Повноважний Посол України в СР Олег Гаваші. Посол окреслив напрями ділових зв’язків Посольства з Союзом русинів-українців СР на 2013 рік. Ознайомив присутніх з текстом вітального листа Першого заступника Міністра закордонних справ України Руслана Демченка, адресованого учасникам з’їзду. У вітанні зазначалось, що Міністерство закордонних справ України високо оцінює діяльність СРУСР і вдячне за зусилля організації, спрямовані на забезпечення реалізації прав та інтересів представників української національної меншини Словаччини. Олег Гаваші вручив подяки від Посольства України у Словацькій Республіці Петрові Соколу, Миколові Денісу, Павлові Боґдану та Мирославові Ілюку.

Після звіту Центральної контрольно-ревізійної комісії, який зачитав її голова Йосиф Ґодарський, а також обговорення процедурних питань, виступили гості. Приматор міста Свидника Ян Голодняк позитивно оцінив співпрацю міста Свидника з СРУСР при організуванні Свята культури русинів-українців Словаччини у Свиднику. Представник Греко-католицької церкви о. прот. Юрій Попович висловив сподівання про налагодження діалогу представників церкви з Союзом русинів-українців СР. Еміл Хлапечек в ході виступу, крім іншого, акцентував на тому, що  переміщення редакції Словацького радіо з Пряшева до Кошиць негативно позначилось на культурно-національному житті русинів-українців. Марія Ґмиттер зачитала вітального листа приматора міста Бардієва Бориса Ганущака делегатам з’їзду, в якому оцінено високий стандарт співпраці міста Бардієва з Союзом русинів-українців в організуванні пісенного свята «Маковицька струна». Делегатів з’їзду вітальним листом поздоровив Уповноважений у справах національних меншин Уряду СР Ласло Надь. Лист-вітання зачитав Петро Сокол.

Під час роботи VІ з’їзду СРУСР

В дискусії діяльність СРУСР, його органів і організацій та окремі  аспекти  культурно-національного життя русинів-українців СР розглянули:  Іван Яцканин (Пряшів), Йосиф Ґодарський (Гуменне), Олена Довгович (Кошиці),  Михайло Білоруський (Шариський Щавник), Михайло Іванцо (Снина), Андрій Яцканин (Пряшів), Іван Тільняк (Пряшів), Михайло Шкурла (Пряшів), Степан Чабала (Кошиці), Евеліна Гвать (Ряшів), Святослав Нірода (Михайлівці) та заступник голови Центральної ради СРУСР Павло Боґдан, а також гості - Степан Крушко та Мирослав Сополига.

Після дискусії пройшли вибори. У таємному голосуванні було обрано 25-членну Центральну раду СРУСР та 5-членну Центральну контрольно-ревізійну комісію. На першому засіданні Центральної ради СРУСР було обрано 11-членну Президію. Головою Центральної ради СРУСР було знову обрано Петра Сокола, заступниками голови – Павла Боґдана та Віктора Бандурчина.

Делегати ухвалили текст заяви делегатів – Vyhl?senie.

З’їзд вказав на певні здобутки, але і на значні втрати в діяльності організації і в житті всієї національної меншини, що зумовлене внутрішнім розколом  в житті русинів-українців. Як лояльні громадяни Словаччини делегати  наголосили на тому, що русини-українці є неподільні і такою ж неподільною є і їх культура. Ці думки в сконденсованому вигляді викладені і в заключній частині звітної  доповіді, зачитаної головою ЦР СРУСР Петром Соколом: «Русини-українці, працюючи в різний час і в різних обставинах, живилися духовними надбаннями українського народу, а той дух українства додавав силу протистояти асиміляції і відвойовувати ту правду, якою жили наші предки.

Відстоювання цих засад вважає своїм обов’язком і нинішнє керівництво СРУСР».

Автор Мирослав Ілюк, «Нове життя»

Фото автора

Джерело: Закарпаття Онлайн

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200