Полонна – лемківське село-привид

Продовжуємо публікації із серії про історії сіл Лемківщини. Ми повертаємося до нещодавно надрукованих спогадів у трьох частинах (тут, тут і тут) про село Полонна у Східній Лемківщині, яке було знищено у роки воєнних лихоліть. Передруковуємо з журналу «Лемківщина» (№1, 2013) розповідь про те, як відбувається відновлення місцевої церкви, дзвіниці та цвинтаря.

«На нашій прадідівській землі

збережім український слід»

Село Полонна було одним з найбільш свідомих українських сіл в Сяніцькому повіті на Лемківщині. Доказом цього є 18 юнаків, які поповнили ряди Української Повстанської Армії. Деякі з них займали високі й відповідальні становища. Всі вони пішли у нерівний бій, захищаючи свої хати, безборонних батьків і сестер від польських та більшовицьких окупантів.

У часи примусового виселення в 1946 року і операції «Вісла» в 1947 під великим терором, вбивствами і в пожежі село Полонна було цілковито знищене. Із 200 господарств не залишилось жодної хати. Залишилась тільки мурована церква, дзвіниця і цвинтар.

У 1970-х роках поляки зняли з церкви бані, здерли бляху, а дах накрили папою. Середину церкви переробили на магазин і стайню для коней. У 1995 році дах і підлога завалились. Під підлогою знайдено два гроби. Один порожній, а в другому – трумна з різними оздобами. Консерватор-поляк невідкриваючи трумну, наказав ці гроби засипати піском, що й було зроблено. По кількох днях на поверхні знайдено розбиту трумну … Згідно документів, в трумні був похований дідич Троскулярський, який був меценатом церкви.

Підбірка фото з робіт по відновленню церкви, дзвіниці та цвинтаря

Будучи на посвяченні першої в історії церкви-пам’ятника пам’ять жертв операції «Вісла», яке відбулося 15 лютого 2006 року в селі Куляшне на Лемківщині, вигнанці-односельчани села Полонна вирішили під проводом Андрія Шкравана відвідати церкву, дзвіницю і цвинтар у рідному селі. Після повороту з Полонної, вони розпочали наради за участю о.Андрія Журава – пароха УГКЦ в Команчі. Він виступив з пропозицією упорядкування цвинтаря і відновлення дзвіниці. Отець Андрій додав: «церковні мури також».

Будучи учасником цих нарад і беручи до уваги величезну роботу та кошти я запитав о. Андрія Шкравана, як і в який спосіб він думає втілити в життя цей великий проект. Його відповідь була проста: «Деякі роботи будемо проводити власними силами, а ті, які будуть потребувати платних фахівців, будемо звертатись про фінансову допомогу до односельчан (правда, їх дуже мало в Польщі), до людей доброї волі та громадських організацій. Особливо, звернемося до Організації Оборони Лемківщини в Америці, про яку Ви так гарно говорили на посвяченні церкви в Куляшному. Я є впевнений, що ООЛ нам допоможе».

«Що вас надихнуло до такої великої, часто невдячної праці?» – запитав я А.Шкравана.

«Ми з дружиною походимо з нового покоління. Багато ми довідались від наших батьків про ті страшні часи, які в 1945 і 1947 роки знищили все. По наших селах залишилась вічна пустиня. На цій пустині я рішив шукати наше коріння, яке моєї дружини дружини походить зі села Полонна. Я знайшов тут можливість утвердити це коріння в упорядкуванні цвинтара, відновлення дзвінниці й забезпеченні мурів церкви та тим самим залишити на довгі роки на цій нашій прадідівській землі український слід,» – звучала відповідь на лемківській говірці.

З такою рішучістю і лемківською впертістю Андрій Шкраван, з допомогою деяких односельчан, розпочав перші роботи на цвинтарі і підготовляти площу до відзначення річниці операції «Вісла»; опісля відновлення дзвіниці та забезпечення мурів церкви. В першу чергу відновлено фронтову стіну храму, на якій вмонтовано копії ікон (оригінали знаходяться в музеї в Сяноці). Також виготовлено і поставлено скринки, в яких є історія села Полонної в знимках.

Не будемо в деталях описувати, як проходять і виконуються роботи в упорядкуванні цвинтаря, відновлення дзвіниці й забезпечення мурів церкви. Зроблено вже багато, але проект ще не закінчений …

Автор Мирон Мицьо

Джерело: «Лемківщина», 2013, №1 (132). – с.26-27

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200