Село Щавне

Греко-католицька церква Успіння Божої Матері

Щавне (пол. Szczawne, англ. Shchavne) – село у Східній Лемківщині, що сьогодні знаходиться у складі гміни Команча Підкарпатського воєводства на південному-сході Польщі. Село розташоване неподалік сучасного польсько-словацького кордону, на відстані 8 км. від Команчі, 18 км. від м.Сянок та 71 км. від адміністративного центру Ряшева.

Щавне було одним із перших сіл краю заснованих на початку XV ст. згідно волоського права. Його назва походить від мінеральних джерел, так званих szczaw – що у перекладі з польської мови означає вуглекисла вода.

У Щавному збереглася дерев’яна греко-католицька церква Успіння Божої Матері, заснована у 1888 році, поряд з якою знаходиться дерев’яна дзвіниця 1889 року та парафіяльне кладовище.

У межах села було розкопано римські монети періоду імператорів Траяна та Адріана (100-138 рр. н.е.).

Мешканці села брали активну участь у політичних процесах XX століття. У роки ПСВ Щавне було однією з громад, що підтримали утворення Команецької республіки (4 листопада 1918 – 23 січня 1919) – державне утворення, що об’єднувало 33 села Східної Лемківщини майже із 18-тисячним населенням, проголосивши входження до складу ЗУНР. Оскільки Східно-Лемківська Республіка відкрито прагнула до об’єднання з Україною польська влада невідкладно скерувала у край регулярну армія для придушення сепаратиських настроїв. Військо зайняло Щавне, але під натиском селян з Прелук і Репеді змушене було тимчасово відступити. Легіоністи повторили напад на Щавне.

Під час депортації до УРСР 1944-1946 рр. село спорожніло. У цей час Щавне покинуло 172 родини або 838 осіб, більшість з яких опинилося у Тернопільській області – 168 сімей (816 осіб), а решта в Одеській – 3 родини (19 осіб) і Запорізькій – 1 родина (2 особи). Ті, котрим вдалося залишитись були остаточно депортовані в результаті операції «Вісла» на північні та західні понімецькі землі Польщі. Згодом одиницям вдалося повернутися у рідне село. Проте депортація не залишилась безслідно. Сьогодні населення Щавного становить 400 осіб, переважна більшість яких становлять поляки.

Відповідно до сатиричного роману Ярослава Гашека «Пригоди бравого вояка Швейка», маршрут головного героя до Галичини, поміж великої кількості інших місць, також пролягав через Щавне. Саме тому у селі встановлено інформаційну таблицю, а саме Щавне нанесено на карту пролягання велосипедного та автомобільного туристичного маршрутів.

Джерела: Wikipedia, Lemky.com, Eholiday.pl, Gory-latem.pl

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

Нове відео


Warning: file_get_contents(http://gdata.youtube.com/feeds/api/users/Beznazvy/uploads?v=2&alt=jsonc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 192

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lemky/public_html/wp-content/plugins/dzs-videogallery/videogallery.php on line 200